Wiadomości

Rodzic zamiast ojca i matki? Izba Reprezentantów USA wprowadza język “neutralny płciowo”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, która wywodzi się z Demokratów oraz szef komisji ds. reguł James McGovern wystąpili z projektem wprowadzającym do urzędowego języka Izby słownictwo neutralne płciowo – informuje Telewizja Republika.

Projekt ma promować „różnorodność i integrację w nowo wybranym 117. Kongresie”. Został zatwierdzony dzięki większości głosów demokratycznych w stosunku 217:206.

– Jako przewodnicząca Izby Reprezentantów mam przyjemność dołączyć do […] Jima McGoverna we wprowadzeniu tego wizjonerskiego pakietu zasad, który odzwierciedla poglądy i pełną gamę wartości historycznie zróżnicowanej demokratycznej większości w naszej Izbie – stwierdziła Pelosi.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, która wywodzi się z Demokratów oraz szef komisji ds. reguł James McGovern wystąpili z projektem wprowadzającym do urzędowego języka Izby słownictwo neutralne płciowo.

Jako przykłady stosowania nowych zasad, amerykańskie media podają zastąpienie słowa wskazującego na płeć męską „seamen” neutralnym „seafarers”. Podobnie „chairmen” (przewodniczący) będzie wyparty przez „chair”. Określenia dotyczące relacji rodzinnych matka, ojciec, córka, syn, siostra i brat – zostaną zamienione odpowiednio na: rodzic, dziecko i rodzeństwo.

Zaimki angielskie w liczbie pojedynczej, odnoszący się do mężczyzny: „himself” (tłumaczony na j. polski m.in. sam osobiście) oraz do kobiety „herself” (ona sama), zastąpi występujący w liczbie mnogiej „themselves” (same w sobie).

/Telewizja Republika/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!