Wiadomości

Kraków: Prawie 200 tysięcy złotych na hostel dla LGBT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W stolicy Małopolski powstał pierwszy w kraju hostel interwencyjny dla osób LGBT+. Placówkę finansowo wsparły władze miasta – informuje Telewizja Republika.

– Moja inicjatywa dotycząca tego hostelu na stałe weszła do budżetu miasta. Władze Krakowa jako pierwsze w kraju zrealizowały bardzo ważny postulat – napisała na swoim profilu FB Alicja Szczepańska, krakowska radna miejska.

W sumie miasto przekaże ośrodkowi 184 tysięcy złotych, które zostaną przeznaczone m.in. na czynsz i utrzymanie mieszkań, także na opiekę psychologiczną dla lokatorów hostelu. Ośrodek otrzyma także gwarancję wsparcia na najbliższe dwa lata.

Krakowska placówka jest, póki co jedyną taką w kraju. Próbę stworzenia kolejnego ośrodka rozważa Rafał Trzaskowski, który podpisał Kartę LGBT+ i zdeklarował wsparcie dla tych osób.

W krakowskim budynku mieści się 12 pokoi, 2 łazienki, jest ram również kuchnia. Schronienie w hostelu mogą znaleźć osoby dyskryminowane ze względu na orientację seksualną, które utraciły mieszkanie, padały ofiarą przemocy lub uciekły przed represjami.

W tej sprawie wypowiedział się dr Bawer Aondo-Akaa. Zauważył on, że ofiarami przemocy nie są tylko osoby LGBT, a wyłącznie dla nich powstał ośrodek w Krakowie.

– Jest to sprawa absurdalna, ponieważ czy ten hostel jest potrzebny? Myślę, że nie – stwierdził dr Bawer Aondo-Akaa.

– Jeśli ten ośrodek jest prowadzony za nasze pieniądze, za pieniądze podatników, to czy Kraków ma naprawdę tak świetnie rozwinięty rozwój pomocy poszkodowanym, że może sobie pozwolić na to, aby przeznaczyć te pieniądze na tylko grupę, która najgłośniej krzyczy? – dodał dr Bawer Aondo-Akaa.

/Telewizja Republika/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!