Wiadomości

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest już w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest już w Polsce – dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM. Ukraiński przywódca będzie dziś m.in. rozmawiał w cztery oczy z prezydentem Andrzejem Dudą.

Przed południem prezydent Andrzeja Duda oficjalnie przywita Wołodymira Zełenskiego w Pałacu Prezydenckim i od tego rozpocznie się maraton politycznych konsultacji: między głowami państw, delegacji, a także ministrów w ramach konsultacji międzyrządowych. Tematy rozmów są oczywiste: militarna pomoc dla Ukrainy, omówienie strategii, ale także powojenna odbudowa i droga Ukrainy do Unii Europejskiej i NATO.

Symbolicznie najważniejsze będzie ostatnie zaplanowane wydarzenie, czyli spotkanie na dziedzińcu Zamku Królewskiego, które zaplanowano na godzinę 18. Ukraiński prezydent po raz pierwszy od pełnoskalowej rosyjskiej agresji składa oficjalną wizytę w Polsce i jest to też pierwszy z wyprzedzeniem zapowiedziany wyjazd Zełenskiego z kraju.

Jak ustalił RMF FM, wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce oficjalnie zacznie się przed południem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, gdzie Andrzej Duda powita ukraińskiego prezydenta i jego żonę. Potem panowie udadzą się na wspólne rozmowy, po których nastąpi krótka debata gospodarcza firm polskich i ukraińskich.

Następnie odbędzie się wspólna konferencja obu prezydentów i Wołodymyr Zełenski przeniesie się do kancelarii premiera. Tam dwa ważne punkty. Pierwszy to polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe. Z Zełenskim przyjeżdża bowiem kilku ministrów. Całość zwieńczona zostanie podpisaniem porozumienia o formalnym uwzględnieniu polskich przedsiębiorców przy odbudowie Ukrainy. Ma powstać cały mechanizm współpracy.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!