Wiadomości

RMF: Macron chce skłonić polskie władze do wysłania żołnierzy do Afryki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W czasie rozpoczynającej się wizyty w naszym kraju Emmanuel Macron będzie nakłaniał polskie władze do wzięcia udziału we francuskiej interwencji zbrojnej Barkhane przeciwko dżihadystom w rejonie Sahelu w Afryce. Prezydent Francji będzie chciał to powiązać z wewnątrzunijnym sporem wokół masowego przyjmowania afrykańskich imigrantów – dowiedział się paryski korespondent RMF FM Marek Gladysz.

Doradcy Emmanuela Macrona sugerują, że ten ostatni będzie nakłaniał polskie władze do wysłania żołnierzy w rejon Sahelu w ramach interwencji zbrojnej Barkhane (czyli po polsku Barchan – w znaczeniu pustynnej wydmy w kształcie półksiężyca) w dosyć zaskakujący sposób. Chce bowiem powiązać te kwestie z wewnątrzunijnym sporem wokół przyjmowania afrykańskich imigrantów.

Jeden z doradców Macrona zasugerował, że Francja może bez większego problemu zgodzić się na to, iż nasz kraj odmówi masowego przyjmowania przybyszów z Afryki pod warunkiem, że władze w Warszawie będą uczestniczyły finansowo w imigracyjnej polityce UE i będą bardziej aktywnie brały udział w działaniach w rejonie Sahelu. Nie sprecyzował jednak, czy dotyczyłoby to uczestnictwa polskich żołnierzy w akcjach zbrojnych, czy też np. większego udziału polskich instruktorów w szkoleniu malijskiej armii i policji.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!