Wiadomości

RIO: Strajkujący nauczyciele nie mogą otrzymać żadnego wynagrodzenia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie wydała 9 kwietnia prawnie wiążący i oficjalny komunikat: strajkujący nauczyciele nie mogą otrzymać żadnego wynagrodzenia oraz być zmuszani do strajku – ustaliła Wirtualna Polska.

Krakowska RIO odpowiedziała w ten sposób na pytanie burmistrza miasta i gminy Myślenice Jarosława Szlachetki. Jak czytamy we wtorek na portalu wp.pl, zgodnie ze stanowiskiem Izby: „protestujący w całej Polsce nauczyciele oraz personel szkolny nie mogą otrzymać wynagrodzenia z kasy samorządowej za dni, w których wstrzymują się od pracy”.

Według Izby o tym, że „nie jest dopuszczalna wypłata wynagrodzenia za czas strajku tym pracownikom, którzy uczestniczyli w akcji strajkowej”, jednoznacznie przesądza art. 23 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

– RIO zaznacza również, że żaden nauczyciel nie może być poddawany presji i przymuszony do strajku, który musi być całkowicie dobrowolny. Urząd ostrzega również, że ci pedagodzy, którzy do strajku przystąpili, „muszą się liczyć z konsekwencjami” — podaje wp.pl.

Według portalu RIO ostrzega ponadto samorządowców, którzy chcieliby wypłacać protestującym nauczycielom pensje innymi metodami.

– Naruszenie przepisów dotyczących dokonywania poszczególnych rodzajów wydatków stanowi czyn będący naruszeniem dyscypliny finansów publicznych i wiąże się z ponoszeniem odpowiedzialności z tego tytułu — głosi przywołane przez wp.pl pismo.

Jak wskazuje portal, to pierwsza oficjalna wykładnia RIO od czasu rozpoczęcia w poniedziałek strajku nauczycieli.

/wpolityce.pl, foto: Telewizja Imperium/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!