Wiadomości

Reuters: USA doradzają Ukrainie, by wstrzymała się z dużą ofensywą

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Agencja Reutera twierdzi, iż wysocy rangą amerykańscy urzędnicy doradzają władzom w Kijowie, by wstrzymali się z rozpoczęciem dużej ofensywy przeciwko siłom rosyjskim do czasu dostarczenia najnowszej partii sprzętu wojskowego z USA i przeprowadzenia szkolenia.

Agencja Reutera powołuje się na słowa pragnącego zachować anonimowość urzędnika, który spotkał się w piątek z niewielką grupą reporterów. Rozmowy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą na temat ewentualnej kontrofensywy miały na celu uzyskanie zapewnienia, że Ukraińcy poświęcą najpierw wystarczająco dużo czasu na szkolenie z najnowszej broni dostarczonej przez USA – przekazał urzędnik, cytowany przez agencję Reutera.

Do tej pory warunki atmosferyczne znacząco utrudniały prowadzenie walk, chociaż mróz, który skuwa ziemię na wschodzie Ukrainy, może pomóc obu stronom konfliktu rozpocząć ofensywę z użyciem ciężkiego sprzętu – powiedział Serhij Hajdaj, szef władz obwodu ługańskiego.

Wspomniany członek administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena przekazał, że USA nie planują w tej chwili wysłania czołgów Abrams na Ukrainę. Argumentował to tym, że są one kosztowne i trudne w utrzymaniu.

Stany Zjednoczone ogłosiły w czwartek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 2,5 mld dolarów. Obejmuje on ponad 550 pojazdów opancerzonych, w tym 90 kołowych wozów opancerzonych Stryker, 59 gąsienicowych bojowych wozów piechoty Bradley, 53 pojazdy opancerzone MRAP i 350 samochodów terenowych Humvee (HMMWV).

Dodatkowo w pakiecie znalazły się: amunicja do systemów obrony powietrznej NASAMS, mobilne systemy Avenger, złożone z wyrzutni rakiet przeciwlotniczych Stinger zamontowanych na Humvee, ponad 100 tysięcy amunicji artyleryjskiej różnego kalibru, a także rakiety przeciwradarowe HARM.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!