Wiadomości

Reuters: Turcja rozważa przesunięcie przyjęcia dostawy rosyjskiego systemu S-400

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Turcja rozważa przesunięcie przewidzianego na lipiec przyjęcia dostawy rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej S-400 – poinformowała agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródło rządowe. Ankara nie potwierdziła oficjalnie tych informacji.

Zakup przez Turcję rosyjskich systemów S-400 stał się kością niezgody między Ankarą i Waszyngtonem. Amerykanie żądają od swojego sojusznika wycofania się z tej transakcji, twierdząc, iż radary zainstalowane w systemie S-400 nauczą się dostrzegać i śledzić samoloty F-35, przez co przestałyby one być niewykrywalne dla rosyjskiej broni. W rezultacie Amerykanie wstrzymali dostawy tych samolotów do Turcji.

Zakup przez Ankarę rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej od początku wzbudza kontrowersje w USA, które zagroziły wstrzymaniem programu wprowadzania na uzbrojenie Turcji amerykańskiego myśliwca piątej generacji F-35. Waszyngton chciał odwieźć tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana od jego planów, wyrażając zgodę na sprzedaż Turcji pocisków Patriot.

/reuters.com, tvp.info/

Grzegorz Braun! Stanisław Michalkiewicz! Jerzy Robert Nowak i inni autorzy w Nowym numerze Magna Polonia sprawdź już teraz!! Kupując wpierasz wolne media!

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!