Wiadomości

Rektor SGGW wydał zgodę na wejście policji do siedziby KRS

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rektor SGGW wydał zgodę na wejście policji do budynku uczelni, w którym swoją siedzibę ma również KRS. Działacze organizacji „Obywatele RP” blokują salę plenarną Rady. Na jednym z transparentów zasugerowano radzie łamanie konstytucji i Kodeksu karnego. Sędzia Jarosław Dudzicz informuje, że do przestępstwa mogło dojść, ale ze strony protestujących.

– Z tego, co słyszałem, kilka osób zostało zablokowanych przez protestujących w gabinecie i nie mogli z niego wyjść. Gdyby to okazało się prawdą, byłoby to bezprawne pozbawienie wolności, a więc przestępstwo – mówi portalowi tvp.info sędzia KRS Jarosław Dudzicz. – Bezprawne jest również utrudnianie pracy konstytucyjnego organu państwa – dodał sędzia.

Działania, które protestujący zarzucają Radzie miałyby stanowić dyspozycję art. 231 kodeksu karnego, a więc przekroczenie lub niedopełnienie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.

– Zostaliśmy wybrani na podstawie obowiązującej ustawy, której Trybunał Konstytucyjny nie zakwestionował. I na podstawie ustawy dokonujemy wyboru kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego – uspokaja sędzia Dudzicz odnosząc się do zarzutu aktywistów.

Pytany o możliwości normalnego procedowania nasz rozmówca wyjaśnił, że przed siedzibą KRS są już funkcjonariusze policji, którzy czekają na zgodę rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na wejście do budynku. Choć mieści się w nim Rada, jako całość stanowi on własność uczelni, dlatego przyjęto, że jest objęty jej autonomią.

Obecnie protestujący blokują salę plenarną Rady, wcześniej utrudniali przesłuchania kandydatów do Sądu Najwyższego. Krajowa Rada Sądownictwa jest konstytucyjnym organem państwa strzegącym niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Czytaj też:

Krystyna Pawłowicz: „Paru awanturników blokuje Polskę”

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!