Wiadomości

Rekordowy spadek PKB we Francji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Francuski produkt krajowy brutto w drugim kwartale 2020 r. spadał w tempie dwucyfrowym. Historyczny rezultat jest gorszy od odnotowanego w Niemczech, lecz jednocześnie lepszy od oczekiwań.

W drugim kwartale 2020 r. dynamika PKB Francji wyniosła -13,8 proc. w ujęciu kwartalnym i -19 proc. w ujęciu rocznym – poinformował francuski urząd statystyczny INSEE. Analitycy oczekiwali -15,2 proc. k/k.

Równocześnie francuscy statystycy zrewidowali w dół dane dla pierwszego kwartału: wstępnie ogłoszony wynik -5,3 proc. został zastąpiony przez -5,9 proc.

Dynamika PKB na poziomie -13,8 proc. jest oczywiście najniższa w sięgającej 1949 r. historii badania prowadzonego przez urząd statystyczny INSEE. Nie licząc danych za pierwszy kwartał 2020 r., poprzednie rekordy recesji pochodziły z 2009 r. (-1,6 proc.) oraz 1968 r. (-5,3 proc.).

– Negatywny rozwój sytuacji w pierwszej połowie 2020 r. miał związek z zamknięciem niektórych obszarów działalności w związku ze wdrażaniem „lockdownu” od połowy marca do początku maja. Po osiągnięciu dołka w kwietniu, stopniowe znoszenie restrykcji prowadziło do ożywienia aktywności gospodarczej w maju i czerwcu – czytamy w komentarzu INSEE.

Więcej:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/PKB-Francji-runal-Wynik-gorszy-niz-w-Niemczech-7935621.html

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!