Wiadomości

Rekordowa liczba nielegalnych migrantów dotarła do Hiszpanii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ministerstwo spraw wewnętrznych Hiszpanii oszacowało, że w styczniu i lutym 2019 roku dotarła do tego kraju rekordowa liczba nielegalnych migrantów – blisko 6 tys. Zdecydowana większość z nich musiała przedostać się przez Morze Śródziemne.

Z opublikowanych danych MSW wynika, że między styczniem a lutym zanotowano, że do Hiszpanii dotarło aż 5978 nielegalnych migrantów. W porównaniu z tym samym okresem w 2018 roku jest ich o 61 proc. więcej.

Wśród przybywających do kraju, głównie obywateli państw Afryki Subsaharyjskiej i Północnej, znacznie wzrosła liczba docierających przez Morze Śródziemne.

Od stycznia do lutego drogą morską przybyło do naszego kraju w sposób nielegalny 5040 migrantów. Dla porównania w tym samym okresie 2018 r. było ich 2502 – poinformowało MSW.

Władze resortu podkreśliły, że ponad 5 tys. nielegalnych przybyszów zostało uratowanych przez jednostki hiszpańskiego ratownictwa morskiego. Oszacowały, że wyłowieni w tym roku na Morzu Śródziemnym migranci przypłynęli łącznie na z 137 łodziach.

Najwięcej migrantów do Hiszpanii przybywa z Algierii oraz Maroko. Zazwyczaj kierują się oni drogą morską na Baleary i do Andaluzji.

Pod koniec lutego władze w Rabacie przystąpiły do rozmów z rządem Pedra Sancheza w sprawie możliwości deportowania do Maroka tysięcy nieletnich migrantów przebywających bez opieki na terytorium Hiszpanii. MSW w Madrycie twierdzi, że łącznie może ich być tam ok. 11 tys.

Półwysep Iberyjski stał się w 2018 r. głównym kierunkiem nielegalnej migracji z Afryki. O ile wcześniej był to szlak z Libii do Włoch, obecnie większość afrykańskich przybyszów próbuje pokonać Morze Śródziemne, kierując się do Hiszpanii. W całym 2018 r. dotarła ich tam rekordowa liczba 64,3 tys., z czego 57,5 tys. przybyło drogą morską.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!