Wiadomości

Rekonstrukcja wydarzeń i piknik historyczny w Ossowie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Mszą świętą oraz historyczną rekonstrukcją w Ossowie koło Wołomina rozpoczną się dziś obchody 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Centralne uroczystości odbędą się w środę 15 sierpnia w Ossowie i w Radzyminie, na Cmentarzu Żołnierzy Polskich Poległych w 1920 roku.

O godz. 12.30 w kaplicy w Ossowie zostanie odprawiona msza święta. O godz. 14.00 rozpocznie się widowisko plenerowe „Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku”, a o godz. 15.00 – piknik historyczny.

Zwycięska dla Polaków Bitwa Warszawska, decydująca o losach wojny polsko–bolszewickiej, została stoczona między 13 a 25 sierpnia 1920 roku. Przełom w bitwie o stolicę nastąpił 16 sierpnia, gdy wojska polskie, dowodzone przez Józefa Piłsudskiego, uderzyły na Armię Czerwoną pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego. To zwycięstwo na blisko 20 lat zapewniło naszemu krajowi niepodległość i równocześnie uchroniło Europę od ataku bolszewików.

Bitwa Warszawska jest zaliczana do 18 wielkich starć, które zdecydowały o losach świata. Bywa też nazywana „Cudem nad Wisłą”, ze względu na spektakularne zwycięstwo nad przeważającymi siłami Sowietów.

Symbolem bitwy stał się młody ksiądz Ignacy Skorupka, kapelan Armii Ochotniczej, który w czasie walk towarzyszył żołnierzom swojego pułku. Zginął, udzielając ostatniego namaszczenia ciężko rannemu żołnierzowi.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!