Wiadomości

Rau: Zbliżamy się do konsensusu ws. wykluczenia Rosji ze SWIFT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister spraw zagranicznych uczestniczył w piątek w Brukseli w nadzwyczajnym posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych UE. Zbigniew Rau wskazał, że jest możliwy konsensus w sprawie wykluczenia Rosji z systemu SWIFT.

Spotkanie szefów resortów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej poświęcone było unijnej odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę – przyjęciu surowych sankcji na Rosję i zwiększeniu wsparcia dla Ukrainy.

W trakcie obrad minister Rau zwrócił uwagę, że atak rosyjski trwa, przez co UE musi być przygotowana na dalsze wzmacnianie sankcji – zarówno sektorowych, jak i indywidulanych. Szef polskiego MSZ przedstawił konkretne propozycje w tym zakresie.

Z kolei po zakończeniu spotkania Zbigniew Rau spotkał się z dziennikarzami, aby przekazać ustalenia poczynione między szefami resortów spraw zagranicznych państw UE. Jak wskazał minister, istnieje możliwość osiągnięcia porozumienia w sprawie systemu SWIFT.

Jak wskazał Rau, debata unijnych polityków obejmowała możliwe sankcje w trzecim pakiecie, który może zostać zastosowany w przypadku kontynuowania przez Kreml działań militarnych. Wykluczenie z systemu SWIFT miałoby znaleźć się właśnie w tej grupie sankcji.

– Im dłużej trwają działania zbrojne przeciwko Ukrainie, tym bardziej opinia publiczna odwraca się od Rosji. Białoruś jest postrzegana jako państwo współodpowiedzialne za agresję – powiedział szef polskiego MSZ.

Rau podkreślił, że żeby SWIFT był skuteczny, potrzebna jest jeszcze zgoda “sojuszników po drugiej stronie Atlantyku”, czyli Stanów Zjednoczonych.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!