Wiadomości

Gen. Polko: “Putin wywołał wojnę totalną”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Ukraina ma ogromne morale, jest silna i będzie walczyć. Ale Ukraina musi mieć czym walczyć. Dla własnego interesu ważne jest to, żebyśmy pomogli Ukrainie na wszelkie możliwe sposoby” – mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl były dowódca GROM, gen. Roman Polko.

– Putin wywołał wojnę totalną i uderza nie tylko na obiekty wojskowe, ale również cywilne. Zastrasza właściwie całą Europę, bo szantażuje bronią atomową, natomiast wykorzystał właściwie ten najczarniejszy scenariusz (na który powinniśmy być przygotowani), czyli uderzył z wszystkich kierunków. Tutaj naprawdę chwała bohaterom, żołnierzom i społeczeństwu ukraińskiemu, że podjęło tę walkę. Była obawa (i myślę, że na to też Putin liczył), iż Rosjanie wejdą i będą tylko białe flagi i jeszcze być może kwiaty dla piątej kolumny, która tam funkcjonuje. A jest zupełnie inaczej. Walka jest naprawdę ostra i zacięta. To jest także kwestia tego morale, które udało się zbudować oraz przywiązania do własnej ojczyzny. Jednocześnie są ataki w mediach społecznościowych i cyberprzestrzeni. I tutaj jedyne co możemy zrobić, to takich trolli, którzy rozsiewają tę propagandę, po prostu albo uświadamiać albo zamykać. To, co się dzieje na Ukrainie bez względu na to, czy lubimy ten kraj, czy nie, decyduje o naszym bezpieczeństwie. Z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski ważne jest, żeby Ukraina przetrwała – powiedział Putin.

– Właściwie Putin uderzył tam, gdzie całkowicie dominuje. Krótko mówiąc, Ukraina nie ma systemu przeciwrakietowego. System przeciwlotniczy jest szczątkowy, chyba z tych ostatnich dostaw, które przez Wielką Brytanię przyszły. Ale jest ogromne morale, wola walki i zaciętość – dodał Polko.

– Ukraina ma ogromne morale, jest silna i będzie walczyć. Ale Ukraina musi mieć czym walczyć. Dla własnego interesu ważne jest to, żebyśmy pomogli Ukrainie na wszelkie możliwe sposoby. Od logistyki, kwestii żywnościowych i innych, przede wszystkim po broń. Jak słyszę, że Ukraińcy mają bronić Kijowa koktajlami Mołotowa, to na czołgi są jednak nieskuteczne. Z szablą na czołg też się nie pójdzie. Dlatego wszystkie kraje europejskie powinny solidarnie tą daleko idącą pomoc dać – stwierdził generał.

Czytaj też:
https://wpolityce.pl/swiat/587184-nasz-wywiad-gen-polko-putin-wywolal-wojne-totalna

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!