Wiadomości

Rasistowskie praktyki Uber Eats i Google – faworyzowanie firm ze względu na kolor skóry właściciela

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Firma Uber Eats uruchamia specjalną akcję promocyjną, w ramach której zamierza wspierać restauracje należące do czarnych w wybranych miastach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Użytkownicy Uber Eats będą mogli robić zamówienia w firmach należących do czarnych bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z dostawą. Zaznaczono, że oferta nie dotyczy restauracji franczyzowych.

Jak dowiadujemy się ze strony internetowej Ubera, grupy pracowników firmy, w tym członkowie i sympatycy z grupy liderów pracowniczych Black Uber, podjęły prace nad sporządzeniem listy restauracji należących do czarnych. Zostały one opracowane na podstawie publicznie dostępnych źródeł, a także dzięki informacjom uzyskanym od lokalnych organizacji i stowarzyszeń biznesowych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Wszystkie restauracje uwzględnione w momencie premiery otrzymały instrukcje, jak zrezygnować z programu lub polecić dodatkowe firmy do uwzględnienia. W chwili premiery projekt skupia się na głównych obszarach metropolitalnych Stanów Zjednoczonych i Kanady, w których działa Uber Eats. W przyszłości ma on być rozwijany.

Także Google postanowił faworyzować firmy ze względu na kolor skóry ich właścicieli. Od dziś sprzedawcy w USA, którzy mają zweryfikowany profil firmy w Google, mogą dodawać do swojego profilu atrybut firmy należącej do czarnych, co ułatwi klientom ich znajdowanie i udzielanie im wsparcia.

Google oferuje też udział w programach szkoleniowych z zakresu umiejętności cyfrowych, które oferuje czarnym właścicielom firm w ramach Rozwijaj się z Google Digital Coaches. Za pośrednictwem akceleratora Google for Startups Accelerator for Black Founders rozpoczyna się praca z pierwszą grupą 12 startupów.

„Digital Coaches oferuje bezpłatne mentoring, nawiązywanie kontaktów i możliwości warsztatów firmom Black i Latinx w 11 miastach w Stanach Zjednoczonych, w tym w Atlancie, Chicago i Detroit. Program się rozwija: w zeszłym miesiącu ogłosiliśmy ekspansję na Birmingham, Alabamę, Memphis, Tennessee i Cleveland w Ohio, a także zobowiązanie do przeszkolenia ponad 50.000 małych firm należących do czarnych” – chwali się Google.

Czytaj:

https://help.uber.com/ubereats/article/support-black-owned-restaurants?fbclid

https://blog.google/outreach-initiatives/small-business/supporting-black-business-owners/?fbclid

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!