Polska Wiadomości

Raport NIK o pandemii. Jest reakcja medyków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła działania polskiego państwa podczas epidemii COVID-19. Szef NIK Marian Banaś poinformował o skierowaniu szeregu wniosków do Trybunału Konstytucyjnego i prokuratury – w tym ws. zakupu respiratorów. Kontrolerzy twierdzą, że doszło do zmarnotrawienia gignatycznych kwot.

Porażający raport NIK o pandemicznych oszustwach władz. -Dzisiaj publikujemy wyniki łącznie 3 kontroli poświęconych działaniu państwa polskiego przed i w czasie pandemii COVID-19 – powiedział podczas wtorkowej konferencji prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś.

Chodzi m.in. o realizację poleceń ministra zdrowia ws. dodatkowych świadczeń związanych ze zwalczaniem COVID-19 i organizację szpitali tymczasowych. -Sprawdzaliśmy, czy podejmowane działania dobrze służyły obywatelom, czy były skuteczne. Czy państwo zapewniła opiekę obywatelom – stwierdził Banaś.

-Nie można przeciwstawiać w państwie praworządnym wymogu skutecznego działania wymogowi przestrzegania prawa i wymogowi gospodarnego gospodarowania groszem publicznym”. – W państwie prawa nawet nieprzewidziany charakter zdarzeń nie usprawiedliwia marnotrawstwa i łamania praw obywateli oraz przepisów – podkreślił szef NIK.

Według Mariana Banasia rządzący nie stanęli na wysokości zadania. W jego ocenie doszło do ogromnej niegospodarności. Poza tym cześć przepisów wprowadzanych podczas epidemii ma być niezgodna z konstytucją RP. W tej sprawie NIK wysłał wnioski do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi m.in. o działanie Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

-W drastycznej formie ujawniło się w czasie epidemii zjawisko nadmiernej śmiertelności – stwierdził dyrektor Delegatury NIK w Katowicach Piotr Miklis, jednocześnie informując o wysłaniu kilku zawiadomień do prokuratury, m.in. ws. zakupu respiratorów.

W trakcie kontroli oceniono, że wojewódzkie plany na wypadek epidemii zawierały nieaktualne informacje, a rezerwy środków ochrony osobistej i sprzętu medycznego nie zostały uzupełnione w odpowiednim czasie.

-Wprowadzano zmiany w przepisach, które obywatelom narzucały ograniczenia idące dalej niż w przypadku stanu klęski żywiołowej – zauważyć Miklis.

Utworzenie, funkcjonowanie i likwidacja szpitali tymczasowych to koszt 950 mln zł. W ocenie NIK tworzono je “bez żadnego planu”. Na puste łóżka wydano 7 mld zł, a na dodatki covidowe – 9 mld zł. Kontrolerzy ustalili, że nawet do 31 osób mogło przypadać na jedno łóżko covidowe.

Jednorazowe dodatki dostawali m.in. hydraulicy, sekretarki medyczne, kapelani czy konserwatorzy.

Całość konferencji NIK można obejrzeć tutaj:

-Kontrola NIK odzwierciedla nasze obserwacje, które były czynione w trakcie pandemii. Kiedy to się wszystko działo, byliśmy w wielu momentach krytyczni wobec działań poprzedniego ministra zdrowia – komentuje dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych w rozmowie z redakcją portalu abcZdrowie.

-Budowano szpitale w halach targowych i na stadionach, mając gotowe budynki, które nie były wykorzystane. To wszystko powoduje, że koszty są ogromne. Te wydatki, jak się potem okazało, były bezsensowne. Budowanie szpitala od zera trwa sporo czasu, a myśmy potrzebowali tych miejsc błyskawicznie. Jak taki szpital powstał, to się okazywało, że już nie ma kogo hospitalizować. To jest chyba największe marnotrawstwo, bo przekłada się na 250 tysięcy nadmiarowych zgonów z powodu pandemii – dodaje dr Grzesiowski.

-Wiele decyzji było podejmowanych bez konsultacji z niezależnymi ekspertami i myślę, że to jest największy grzech, który dopiero będzie procentował w wielu obszarach. Bilans jest fatalny, bo jeżeli się wydaje pieniądze publiczne, to nawet w tak krytycznej sytuacji jak pandemia, należałoby się poradzić fachowców. Tutaj wygląda na to, że te decyzje były podejmowane również bez porozumienia z lokalnymi władzami – podsumowuje dr Grzesiowski.

NASZ KOMENTARZ: Cieszy nas, że także medycy zaczynają widzieć pandemiczne absurdy. Szkoda, że ma to miejsce dopiero teraz, gdy już pobrali wszystkie dodatki kowidowe. Jednymi z największych absurdów doby tzw. pandemii było zamknięcie lasów i cmentarzy. Mamy nadzieję, że za te pomysły, politycy PiS również odpowiedzą.

Polecamy również: Co jest nie tak z beatyfikacją Ulmów? P. Holocher i R. Patlewicz NA ŻYWO

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!