Wiadomości

Rafalska: Mamy poziom dzietności niespotykany od prawie 20 lat

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Program „Rodzina 500+” to element rządowej polityki rodzinnej, który osiąga swoje cele i wpływa na wzrost dzietności – powiedziała PAP była szefowa MRPiPS, a obecnie europosłanka Elżbieta Rafalska. Dodała, że obecnie wskaźnik dzietności w Polsce jest najwyższy od 20 lat.

Rafalska w rozmowie z PAP przypomniała, że celami programu “Rodzina 500+” były: poprawa wskaźnika dzietności, walka z ubóstwem, szczególnie wśród dzieci, oraz inwestycja w rodzinę. Jak oceniła, program osiąga swoje cele.

– Wskaźnik dzietności w 2017 roku wyniósł 1,45 i teraz utrzymuje się niemalże na tym samym poziomie. To jest poziom dzietności niespotykany od prawie 20 lat – podkreśliła była minister rodziny.

Zaznaczyła jednocześnie, że program „Rodzina 500+” to jeden z elementów rządowej polityki rodzinnej, który ma wpływać na wzrost dzietności.

Wskazała też m.in. na poprawę dostępności do miejsc opieki nad małym dzieckiem, dobrą sytuację na rynku pracy, wprowadzenie programu „Mama 4+”, czy zmiany w Karcie Dużej Rodziny, z której od 1 stycznia mogą skorzystać również rodzice i małżonkowie rodziców, którzy mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci, bez względu na wiek tych dzieci w chwili składania wniosku.

– Przede wszystkim przybywa nam rodzin wielodzietnych. To potwierdza badania, że Polacy są rodzinni i chcieliby mieć więcej dzieci. Jak im się stwarza dobre warunki m.in. poprzez transfer świadczeń rodzinnych, to śmielej decydują się, by ich rodzina była liczniejsza- powiedziała Rafalska.

Polityka rodzinna prowadzona przez rząd jest kompleksowa i mądra. Wydatki traktujemy jako inwestycje w kapitał ludzki, w polską rodzinę, która jest tego warta- dodała.

Od 1 lipca wnioski o świadczenie z programu „Rodzina 500+” można składać drogą online, za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia lub platformy usług elektronicznych ZUS. Od 1 sierpnia wniosek będzie można złożyć także w formie tradycyjnej – papierowej.

Program w nowej, rozszerzonej odsłonie zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Z szacunków MRPiPS wynika, że wsparcie trafi łącznie do ok. 6,8 mln dzieci.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!