Polska Wiadomości

Rafał Trzaskowski wycofuje się ze swej decyzji i chce by rada miasta Warszawy wróciła do bonifikaty 98 %

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje dzienniknarodowy.pl Rafał Trzaskowski ogłosił, że złoży wniosek, by rada miasta stołecznego Warszawy wróciła do bonifikaty w wysokości 98 % za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność – podała telewizja TVN. Radni mieliby się tym zająć już jutro na specjalnej sesji.

W styczniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego – tak by zniknęły problemy z nagłymi i wysokimi podwyżkami opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zachęcało samorządy do przygotowania bonifikat przy przekształceniu użytkowania gruntów mieszkaniowych.

Nieoczekiwanie – zwłaszcza dla swoich wyborców – krótko po wyborach samorządowych rada miasta zmieniła swoją wcześniejszą decyzję (w połowie października przyjęła uchwałę ustającą 98 %-ową bonifikatę jako standardową, a 99 %-ową w przypadku użytkowania wieczystego trwającego powyżej 50 lat) i w zeszłym tygodniu znacząco ją obniżyła. Za niekorzystnymi dla mieszkańców zapisami głosowali radni Koalicji Obywatelskiej.

– Wojewoda może ochronić portfele warszawiaków; wystarczy, że nie opublikuje uchwały obniżającej bonifikatę przy przewłaszczeniu – napisała wczorajsza “Rzeczpospolita”.

Gazeta cytowała sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego Mirosława Gdesza, który tłumaczył, że uchwała Rady Miasta wchodzi w życie jedynie po opublikowaniu jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

– Przepisy dają wojewodzie 30 dni na ocenę jej legalności, czyli do połowy stycznia. Oznacza to, że uchwała może się pojawić w Dzienniku Urzędowym dopiero po Nowym Roku. A to, kiedy się w nim znajdzie, ma kolosalne znaczenie – mówił sędzia.

Czyżby był to poćżatek końca? Czekamy an wasze komentarze.

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!