Wiadomości

Rafako ogłasza upadłość. W tle gigantyczna kara od Tauronu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W czwartek zarząd spółki podjął decyzję o rozpoczęciu procesu ogłaszania upadłości. Ma to związek z karą nałożoną przez Tauron.

Rafako to spółka świadcząca usługi EPC dla energetyki oraz branży ropy i gazu. Zajmuje się także produkcją bloków energetycznych i urządzeń związanych z wytwarzaniem energii. Firma była zaangażowana w budowę bloku 910 MW w elektrowni w Jaworznie należącej do Tauronu.

Pomiędzy obiema spółkami doszło do konfliktu na tle usterki wykrytej w nowopowstałym bloku elektrowni. Rafako twierdzi jednoznacznie, że przyczyną usterki bloku jest spalanie nieodpowiedniej jakości węgla. Tauron odpowiada, że węgiel spełnia wszelkie kryteria, a przyczyną usterki jest błąd wykonawcy.

W wyniku sporu doszło do rozwiązania umowy między spółką zależną Rafako a podmiotem Nowe Jaworzno Grupa Tauron w sprawie budowy bloku energetycznego o mocy 910 MW w Jaworznie. Następnie spółka Skarbu Państwa złożyła wniosek o odszkodowania od Rafako w wysokości 1,3 mld złotych. To, jak poinformowały władze spółki, de facto oznacza upadłość firmy.

W opublikowanym 11 stycznia przez Rafako oświadczeniu stwierdzono, że działania Tauronu związane z domaganiem się odszkodowania to tylko i wyłącznie próba “poprawy kosztem RAFAKO S.A. fatalnych wyników finansowych TAURONA, publikowanych w sprawozdaniach tej spółki Skarbu Państwa”. Spółka odpiera również zarzuty o to, że przyczyną usterki bloku jest wada konstrukcyjna.

“RAFAKO S.A. podkreśla, iż Blok eksploatowany wcześniej, na odpowiedniej jakości węglu, działał bez zarzutu, osiągając i utrzymując moc 910MW, co zostało potwierdzone w odbiorach Inwestycji przez TAURONA, jak i przez Operatora Systemu w zakresie mocy Bloku. Funkcjonalność bloku była wielokrotnie podkreślana przez TAURON” – czytamy.

Mimo tego, w wyniku domagania się gigantycznego odszkodowania od Tauronu, spółka jest zmuszona ogłosić upadłość. “Według predykcji i prognoz zarządu, uniemożliwi, a co najmniej istotnie ograniczy, możliwość ustanawiania przez firmę zabezpieczeń kontraktowych na potrzeby pozyskania przez spółkę nowych kontraktów” – czytamy w oświadczeniu z 12 stycznia.

Do sprawy upadłości Rafako odniósł się również Tauron. W wydanym oświadczeniu stwierdzono, że “aktywność zarządu Rafako, polegająca na prowadzeniu agresywnych sporów z największymi podmiotami w kraju, w której opierano się na kłamstwach, oszczerstwach oraz szantażu biznesowym doprowadziła do ogłoszenia zamiaru złożenia wniosku o ogłoszeniu upadłości spółki”.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!