Historia Wiadomości

Radomianie wspominają niezłomnego kapłana – ks. Kotlarza

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Radomiu o godz. 17 rozpoczną się uroczystości związane z 42. rocznicą śmierci ks. Romana Kotlarza – niezłomnego kapłana i męczennika Radomskiego Czerwca‘76.

W programie obchodów zaplanowana jest m.in. modlitwa oraz złożenie kwiatów przy obelisku upamiętniającym postać zmarłego kapłana.

O godzinie 18 w intencji ks. Romana Kotlarza oraz ofiar Wydarzeń Radomskich z 1976 r. zostanie odprawiona Msza święta. Będzie jej przewodniczył ks. bp Piotr Turzyński, biskup pomocniczy radomski.

Ks. Roman Kotlarz był wyjątkową postacią – podkreślił ks. Michał Łukasik, proboszcz z rodzinnej parafii polskiego męczennika.

– Ksiądz Roman był wyjątkową postacią, ponieważ był bardzo odważnym kapłanem. Jak wiemy, uczestniczył w wydarzeniach radomskich, nie bał się ówczesnej władzy, nie bał się szykan, ale odważnie poszedł z robotnikami, podtrzymując ich na duchu i mówiąc prawdę o sytuacji w tamtych czasach – powiedział ks. Michał Łukasik.

Ks. Roman Kotlarz urodził się w 1928 r. w Koniemłotach. Święcenia kapłańskie przyjął w 1954 roku. Znajdował się pod stałą inwigilacją bezpieki.

W czasie wydarzeń Radomskiego Czerwca dołączył do strajkujących, za co m.in. wielokrotnie był przesłuchiwany. Zmarł 18 sierpnia 1976 r. w wyniku obrażeń odniesionych podczas pobicia przez funkcjonariuszy Służb Bezpieczeństwa. Główne uroczystości upamiętniające ks. Romana Kotlarza odbędą się jutro w Koniemłotach.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!