Wiadomości

Rada Europejska opowiada się za powtórzeniem wyborów na Białorusi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rada Europejska spotkała się na nasze wezwanie w krótkim czasie (…). Cała Rada Europejska jednoznacznie potępiła przebieg wyborów na Białorusi i stwierdziliśmy, że te wybory powinny zostać powtórzone, że one żadną miarą nie mogą być uznane za wybory uczciwie przeprowadzone, wolne i demokratyczne – powiedział w środę po szczycie UE ws. Białorusi premier Mateusz Morawiecki.

– Ten głos został bardzo mocno nie tylko wysłuchany, ale wzmocniony głosem wszystkich innych liderów Rady Europejskiej – mówił szef polskiego rządu.

– Także na wniosek Polski uzgodniliśmy zaangażowanie ponadnarodowych ciał, takich jak sprawdzone w takich sytuacjach OBWE po to, żeby ewentualnie również wspierać proces demokratyzacji poprzez chociażby nadzór nad przygotowaniem kolejnych wyborów, jeżeli sytuacja w taki sposób się rozwinie – dodał Morawiecki.

– Popieramy mocno sankcje przeciwko osobom, które działały przeciwko manifestantom na Białorusi – mówił premier. Zaznaczył też, że społeczeństwo białoruskie nie powinno ucierpieć w wyniku tych działań sankcyjnych. Wskazał, że chodzi o sankcje wobec osób, które brały udział w bezpośrednich akcjach pacyfikacji demonstracji, w bici manifestantów, osób z opozycji czy obywateli, którzy po prostu wyrażali sprzeciw.

– Nie chcemy natomiast, żeby społeczeństwo białoruskie ucierpiało w wyniku tych działań sankcyjnych. Chcemy dać do zrozumienia reżimowi Alaksandra Łukaszenki, że ten czas kiedy można było nie słuchać głosu społecznego, poprzez ten mocny głos, który został wyrażony w ostatnich protestach, musi się skończyć, jak najszybciej; że trzeba zasiąść do rozmów, że trzeba procesu negocjacji i dialogu, który doprowadzi do stopniowej demokratyzacji, oby jak najszybciej, sytuacji na Białorusi – oświadczył szef rządu.

Poinformował, że na zakończenie posiedzenia RE poprosił o dopisanie dodatkowego punktu do konkluzji dotyczącego wsparcia dla nienależnych mediów, organizacji pozarządowych które prowadzą proces demokratyzacji.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!