Wiadomości

Quebec wprowadza zakaz noszenia symboli religijnych przez pracowników sektora publicznego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje „Rzeczpospolita”, władze Quebecu zdecydowały, że nauczyciele, sędziowie i policjanci nie będą mogli w pracy nosić symboli religijnych. Organizacje religijne i społeczne zapowiadają walkę o unieważnienie zakazu.

Projekt prawa dot. sekularyzacji przygotował większościowy rząd prowincji Quebec, który po wyborach z 2018 r. tworzy partia Koalicja Przyszłość Quebecu (CAQ). W Zgromadzeniu Narodowym Quebecu ustawa została przegłosowana stosunkiem głosów 73 do 35.

Ustawa zakazuje niektórym pracownikom sektora publicznego noszenia symboli religijnych. Zakaz dotyczy m.in. nauczycieli, sędziów, prokuratorów i policjantów. Nowe prawo odznacza, że nauczyciel nie będzie mógł być w szkole np. w jarmułce ani z krzyżykiem na piersi – podkreśla “Rz”.

Krytycy ustawy podkreślają, że głosowanie odbyło się w niedzielę wieczorem po zastosowaniu przepisu skracającego dyskusję w parlamencie. Zdaniem krytyków, nowe przepisy są niezgodne z konstytucją i łamią m.in. wolność religijną oraz zasadę, że instytucje publiczne powinny być otwarte dla każdego.

Wkrótce po głosowaniu, Narodowa Rada Kanadyjskich Muzułmanów (NCCM) oraz Kanadyjskie Stowarzyszenie Wolności Obywatelskiej (CCLA) zapowiedziały wystąpienie przeciw nowym przepisom na drogę sądową.

Quebec to największa pod względem powierzchni i druga pod względem liczby mieszkańców prowincja Kanady.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!