Putin przejmie zagraniczne samoloty?
Wiadomości

Putin podpisuje ustawę o przejęciu samolotów należących do cudzoziemców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Putin przejmie zagraniczne samoloty?

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę, która umożliwia rejestrowanie w Rosji prawa do samolotów należących do cudzoziemców i wydawanie im rosyjskich świadectw zdatności do lotu. Według rosyjskich mediów stosowny dokument został już opublikowany na oficjalnym portalu informacji prawnych Federacji Rosyjskiej.

Zmiany w rosyjskim kodeksie lotniczym pozwolą rosyjskim firmom nie zwracać zagranicznych samolotów, które były użytkowane na podstawie umów leasingu. Będą one mogły operować wyłącznie na trasach krajowych w Rosji, jako że w innych krajach grozi im konfiskata na wniosek właścicieli. Samoloty te będą certyfikowane przez rosyjskie ośrodki i laboratoria badawcze, które nie mają dostępu do odpowiedniej technologii.

Wcześniej dyrektor wsparcia prawnego i działań legislacyjnych Ministerstwa Transportu Federacji Rosyjskiej Alina Małyszewa poinformowała, że ​​Rosja eksploatuje 1367 samolotów, z czego 739 jest zarejestrowanych w zagranicznych rejestrach.

12 marca Bermudzki Urząd Lotnictwa Cywilnego podjął decyzję o zawieszeniu świadectw zdatności do lotu samolotów eksploatowanych przez rosyjskie linie lotnicze na podstawie umów leasingowych. Zdecydowana większość samolotów Boeinga i Airbusa eksploatowanych przez rosyjskie linie lotnicze jest tam właśnie zarejestrowana, co oznacza, że ​​z takich samolotów nie można już bezpiecznie korzystać, a ich właściciele mogą żądać ich natychmiastowego zwrotu.

Świadectwo zdatności do lotu jest jednym z głównych dokumentów umożliwiających komercyjny lotniczy transport pasażerski lub towarowy.

Wcześniej kraje UE zakazały rosyjskim statkom powietrznym przekraczania swojej przestrzeni powietrznej. Następnie zakazano eksportu i leasingu nowego sprzętu, a także ubezpieczenia i konserwacji samolotów.

Poinformowano, że europejskie firmy leasingowe muszą odebrać od Rosji setki samolotów o wartości około 5 miliardów dolarów do końca marca, aby dostosować się do sankcji nałożonych przez Komisję Europejską (KE) na Moskwę w związku z wojną Rosji z Ukrainą.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!