Wiadomości

Putin podpisał dekret ws. rozliczania dostaw gazu w walucie “nieprzyjaznych państw”.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret ws. rozliczania dostaw gazu w walucie “nieprzyjaznych państw”.

Zgodnie z dekretem prezydenta Władimira Putina, od 1 kwietnia kraje “nieprzyjazne” Rosji (na liście jest m.in. Polska) muszą płacić za gaz w rublach. To odwet za zachodnie sankcje nałożone na Rosję z powodu inwazji na Ukrainę, którą Kreml określa jako “specjalną operację wojskową”.

Moskwa zarządziła, że zagraniczni nabywcy rosyjskiego gazu muszą otwierać rublowe konta w państwowym Gazprombanku, który nie został objęty sankcjami. Zgodnie z założeniami Putina, kupujący mogą wpłacać pieniądze za gaz w euro i pozwolić Gazprombankowi kupować ruble w ich imieniu, co wywinduje kurs rosyjskiej waluty, osłabionej przez sankcje.

Agencja TASS podała w piątek wieczorem, że zgodnie z nowym dekretem prezydenta Rosji, możliwe będzie ściąganie długów za gaz w walutach “nieprzyjaznych państw”. Jak wynika z dekretu, opublikowanego na stronach z informacjami prawnymi, rosyjscy dostawcy gazu mogą dokonać rozliczenia za pomocą specjalnego rachunku otwartego w uprawnionych bankach. Wniosek o otwarcie takiego rachunku składa sam rosyjski dostawca. Zadłużenie za gaz zostanie spłacone, w wyniku wpłacenia środków na to konto.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!