Jeśli Zachód myślał, że Rosja się cofnie, to nie zrozumiał Rosji
Wiadomości

Putin nie weźmie udziału w konsekracji cerkwi wojskowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Rosji Władimir Putin nie weźmie udziału w oficjalnym otwarciu i poświęceniu głównej świątyni Sił Zbrojnych w podmoskiewskim parku „Patriot”. Poinformował o tym sekretarz prasowy głowy państwa Dmitrij Pieskow. Uroczystość konsekracji, kilkakrotnie przekładana, ma się odbyć 14 czerwca.

Nawiązując do wcześniejszej daty, wyznaczonej na 22 czerwca, gdy przypada 79. rocznica agresji Niemiec hitlerowskich na ówczesny ZSRR, rzecznik prezydenta oświadczył, że „14 czerwca [Putin] również nie planuje” przybycia na tę uroczystość.

Komentatorzy zwracają uwagę, że patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl właśnie po to, aby wziąć udział w konsekracji cerkwi „wojskowej”, zrezygnował “za radą lekarzy” ze wszystkich nabożeństw publicznych w ciągu dwóch tygodni, poprzedzających to wydarzenie. Nawet w uroczystość Trójcy Świętej (w tym roku 7 czerwca) sprawował on liturgię w kaplicy domowej bez udziału jakichkolwiek innych duchownych. Nie zamierzał też odprawiać nabożeństw ani 14, ani 21 czerwca, gdy przypadają Niedziele odpowiednio Wszystkich Świętych i Wszystkich Świętych Ziemi Rosyjskiej.

Publicyści nie wykluczają, że owa przerwa w publicznym pojawianiu się Cyryla miała związek z dwutygodniową kwarantanną, będącą obecnie warunkiem spotkania z Putinem, z którym zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego zamierzał spotkać się w czasie konsekracji.

Początkowo planowano, że sobór Zmartwychwstania Chrystusa w parku kultury i wypoczynku „Patriot” w podmoskiewskiej Kubince – główna świątynia Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej – zostanie poświęcony 6 maja, na kilka dni przed 75. rocznicą zwycięstwa nad Niemcami (obchodzoną w Rosji 9 maja) z udziałem prezydenta kraju. Na przeszkodzie temu stanęła jednak pandemia koronawirusa.

W tej sytuacji Ministerstwo Obrony Rosji, będące głównym fundatorem i właścicielem obiektu, wyznaczyło nowy termin – 22 czerwca, gdy w Rosji obchodzony jest Dzień Pamięci i Żałoby, ale 10 czerwca datę tę przesunięto niespodziewanie jeszcze raz, tym razem na najbliższą niedzielę.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!