Felietony

Puszcza Barlinecka krainą rybołowów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Puszcza Barlinecka staje się prawdziwym królestwem rybołowów. Kolejne gniazdo, założone w projekcie LIFE, zostało zasiedlone przez te ptaki.

Obszar Natura 2000 Puszcza Barlinecka jest miejscem, gdzie swoje gniazda znalazły już trzy pary rybołowów. Dwa znajdują się na terenie Nadleśnictwa Barlinek, jedno w lasach Nadleśnictwa Kłodawa (nadleśnictwa znajdują się na terenie RDLP w Szczecinie). Od wielu lat znane jest gniazdo, które można obserwować podczas transmisji online.

Teraz okazało się, że w odległości kilku kilometrów swoje gniazda założyły jeszcze dwie pary rybołowów. W marcu ptaki zajęły platformy założone w 2019 r., co było jednym z zadań projektu LIFE finansowanego przez Komisję Europejską oraz NFOŚiGW. Obydwie pary zostały odkryte przez lokalnych leśników i ornitologów.

Jest to kolejny przykład, że realizowany przez Lasy Państwowe i Komitet Ochrony Orłów projekt przynosi efekty. W 2019 r. nowa para pojawiła się w Nadleśnictwie Włoszczakowice (RDLP w Poznaniu). W 2020 r. nowa para rybołowów została znaleziona w Nadleśnictwie Głusko (RDLP w Szczecinie).

Według danych z monitoringu prowadzonego przez Komitet Ochrony Orłów od 2017 r. widać tendencję wzrostową liczby par rybołowów w Polsce. Najważniejsze jednak, że realizowany projekt doprowadził do zahamowania spadku liczebności rybołowów. Każda nowa para w Polsce to ogromny sukces. Rybołowy są ciągle jednym z najrzadszych ptaków drapieżnych w kraju.

Osoby zaangażowane w projekt liczą na kolejne nowe lęgi, które każdego roku będą pojawiać się na platformach zbudowanych w ramach projektu.

/lasy.gov.pl, fot. Marcin Kaczmarek/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!