Wiadomości

Pula mandatów Wielkiej Brytanii w PE będzie zamrożona po brexicie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki poinformował, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską 1 stycznia 2020 r. Oznaczałoby to, że termin wyjścia z Unii opóźni się w stosunku do planowanego o dziewięć miesięcy. Polityk powiedział w radiowej Jedynce, że brytyjskie mandaty zostaną podzielone na dwie części.

– Jedna pula będzie uruchomiona za około 10 lat, może trochę mniej, może trochę więcej, kiedy dojdą nowe kraje członkowskie do Unii Europejskiej. Będzie to pewnie Czarnogóra, Macedonia, Serbia, może Albania – powiedział Ryszard Czarnecki. Dodał, że ta druga już została przydzielona.

– Tak np. Polska otrzyma jeden mandat więcej niż dotychczas. Będziemy mieli 52 mandaty. Natomiast Hiszpania porównywalna z nami demograficznie i ludnościowo, co jest ciekawostką, ma aż o pięć mandatów więcej – zaznaczył polityk PiS.

Ryszard Czarnecki mówił w Polskim Radiu 24, że ta decyzja nie oznacza, że brytyjscy eurodeputowani będą mogli kandydować w tym roku do europarlamentu. Jego zdaniem po stronie UE zapadła już decyzja, że otrwające negocjacje będą przedłużone o dziewięć miesięcy.

Brexit miał nastąpić 29 marca. Brytyjski parlament zagłosował za próbą renegocjacji umowy, ale przeciwko wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii bez porozumienia. Do tej pory przedstawiciele „27” wykluczali możliwość zmian w umowie określającej warunki brexitu.

Czarnecki odniósł się również do organizowanej w Warszawie konferencji bliskowschodniej. Zaznaczył, że pokazuje ona rangę Polski i to, że trzeba się liczyć z naszym krajem.

– Nasz kraj jest ważnym punktem odniesienia na mapie Europy i świata – podkreślił polityk. Zaznaczył, że konferencja jest organizowana, bo w ostatnim czasie zmieniło się podejście do spraw irańskich.
B Konferencja ma trwać od 13 do 14 lutego. Tematem rozmów ma być budowanie pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!