Wiadomości

Puigdemont oraz czterej jego ministrowie ostatecznie oskarżeni zostali o rebelię

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Były premier Katalonii Carles Puigdemont, a także czterej jego ministrowie, którzy od 2017 roku ukrywają się poza Hiszpanią, w czwartek oskarżeni zostali przez Sąd Najwyższy w Madrycie o rebelię. Chodzi o referendum niepodległościowe, które zorganizowali oni w Katalonii.

Orzeczenie Sądu Najwyższego kończy procedurę odwołań adwokatów separatystycznych polityków z Katalonii, którzy pod koniec października 2017 roku wyjechali z Hiszpanii w obawie przed aresztowaniem. Jak powiedział sędzia Javier Zaragoza, decyzja SN utrzymuje w mocy orzeczenie sądu z lipca 2018 roku, w którym Puigdemont i byli ministrowie zostali oskarżeni o rebelię, ponieważ zorganizowali nielegalny plebiscyt niepodległościowy w Katalonii w 2017 roku.

SN potwierdził też zakaz sprawowania urzędów publicznych dla Puigdemonta oraz Toniego Comina, Clary Ponsati, Lluisa Puiga oraz Meritxell Serret, którzy należeli do jego gabinetu i wkrótce po plebiscycie także uciekli z Hiszpanii.

Zaragoza wyraził też zdziwienie faktem, iż obrońcy oskarżonych domagali się, aby ich klienci nie zostali pozbawieni prawa do sprawowania funkcji publicznych, i podkreślił, że jeśli znajdą się oni na terytorium Hiszpanii, to powinni trafić do więzienia.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!