Wiadomości

Przywódca holenderskiej partii muzułmańskiej wzywa Holendrów, którym nie odpowiada multi-kulti, do opuszczenia kraju

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Tunahan Kuzu, lider działającej w Holandii partii DENK, wezwał Holendrów, którym nie odpowiada różnorodność, do opuszczenia Holandii.

– Jeśli nie odpowiadają im zmiany, jakie zachodzą w Niderlandach, gdzie żyją ludzie z różnych kultur, jak to ma miejsce w mieście Zaandam lub w okolicach Poelenburga, powinni się wyprowadzić – powiedział Kuzu.

Znaczenie partii DENK, której przewodzi Kuzu, szybko rośnie w holenderskich obszarach miejskich. Szczególnie wysokie notowania ma w dużych aglomeracjach z liczną populacją muzułmanów, na przykład w zachodniej części Amsterdamu (Amsterdam Nieuw-West).

W ostatnich wyborach krajowych w Holandii, w marcu 2017 r., DENK zdobył trzy mandaty, uzyskując prawie 200.000 głosów. Rok później, w wyborach samorządowych, partia była zdecydowanie zwyciężyła w „Amsterdamie Nieuw-West”, dystansując tradycyjne partie lewicowe.

DENK został założona w lutym 2015 r. przez dwóch Turków, byłych członków partii pracy (PVDA) – jej założyciele, Tunahan Kuzu i Selçuk Öztürk, sprzeciwiali się bowiem polityce partii w sprawach dotyczących integracji imigrantów.

Podczas ostatniego spotkania z przedstawicielami ich poprzedniej partii, tj. PVDA, doszło do kłótni, w trakcie której Selçuk Öztürk wykrzyknął: „Niech Allah was ukarze!”

Niektóre holenderskie media twierdzą, że DENK jest blisko związana z Erdoganem. DENK była też jedyną partią w holenderskim parlamencie, która nie chciała uznać ludobójstwa Ormian.

/Voice of Europe/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!