Wiadomości

„Przystanek Dwujęzyczność” – otwarty na Białorusi!

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Uroczystego otwarcia przedsięwzięcia edukacyjnego, noszącego tytuł „Przystanek Dwujęzyczność”, dokonano 26 sierpnia w Grodnie w Centrum Edukacyjnym Społecznego Zjednoczenia „Polska Macierz Szkolna.

W otwarciu białoruskiej edycji (wcześniej odbyła się m.in. edycja amerykańska w Nowym Jorku) „Przystanka Dwujęzyczność” udział wzięło kilkaset osób. Byli wśród nich przedstawiciele Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” (SWP), które jest pomysłodawcą i organizatorem „Przystanka Dwujęzyczność”, odpowiedzialnym m.in. za jego konceptualne i merytoryczne przygotowanie, a także kierownictwo polskich organizacji partnerskich SWP, współorganizujących białoruską edycję przedsięwzięcia edukacyjnego – Polskiej Macierzy Szkolnej (PMS) oraz Związku Polaków na Białorusi (ZPB).

Tuż po uroczystym otwarciu białoruskiej edycji „Przystanka Dwujęzyczność”, na które złożył się koncert, przygotowany siłami młodzieży, uczącej się języka polskiego w ośrodkach edukacyjnych PMS i ZPB w różnych miastach Białorusi, na bazie Centrum Edukacyjnego PMS odbyły się pierwsze zajęcia dla dzieci i młodzieży, przygotowane przez organizatorów „Przystanka ”. Były to m.in. warsztaty dramy, quiz wiedzy o niepodległej Polsce, tańce i śpiewy, zabawy plastyczne, konkurs na najpiękniejszą rzeźbę z masy solnej i inne.

Starsza młodzież oglądała filmy z serii „Historia ożywionych obrazów”, a młodsza robiła piękne biało-czerwone bransoletki i czekała na swoją kolej przy malowaniu buziek.
Swoim pociechom podczas wykonywania zadań towarzyszyli rodzice i dziadkowie.

W drugim dniu trwania na Białorusi „Przystanka Dwujęzyczność” zajęcia odbywały się już w Polskiej Szkole Społecznej przy ZPB w Grodnie, a także w białoruskiej stolicy – na bazie Szkoły Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku. Uczestnikami zajęć były już nie tylko dzieci, lecz również osoby dorosłe, m.in. nauczyciele języka polskiego, wykładający w ośrodkach edukacyjnych ZPB i PMS w różnych białoruskich miejscowościach.

Jutro, w trzecim dniu trwania białoruskiej edycji „Przystanka Dwujęzyczność”, planowane są zajęcia dla dzieci młodzieży i dorosłych również w dwóch ośrodkach edukacyjnych – Polskiej Szkole Społecznej przy ZPB w Grodnie oraz Szkole Polskiej Macierzy Szkolnej w Pińsku.

Uroczyste zakończenie i podsumowanie białoruskiej edycji „Przystanka Dwujęzyczność” odbędzie się w środę 29 sierpnia w Polskiej Szkole Społecznej przy ZPB w Grodnie.

„Przystanek Dwujęzyczność”, jak zaznaczają pomysłodawcy tego przedsięwzięcia edukacyjnego, ma na celu upowszechnienie wiedzy o wielojęzyczności, promowanie tego zjawiska wśród młodych Polaków, mieszkających poza granicami Polski i oprócz mowy ojczystej, posługujących się na co dzień językiem, obowiązującym jako język komunikacji, w kraju ich zamieszkania.

/Znadniemna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!