Wiadomości

Przysięga żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

5 grudnia na terenie 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku kolejni żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio złożyli uroczysty akt zaprzysiężenia na sztandar wojskowy. Słowa roty przysięgi wojskowej wybrzmiały z ust 28 żołnierzy, którzy tym samym rozpoczęli swoją służbę na rzecz Ojczyzny, którą pełnić będą w podległych pomorskiej brygadzie WOT batalionach lekkiej piechoty w Słupsku i Malborku. Większość, bo aż 17 nowo zaprzysiężonych terytorialsów to kobiety, co dowodzi, że płeć piękna w warunkach poligonowych radzi sobie również dobrze co mężczyźni.

Wyjątkowy charakter służby w Wojskach Obrony Terytorialnej pozwala łączyć życie codzienne ze służbą Ojczyźnie, co sprawia, że oliwkowy beret noszą ochotnicy pochodzący często z różnych środowisk, o różnych zainteresowaniach i pasjach, ale połączonych nierozerwalnym węzłem odpowiedzialności za losy Ojczyzny. Wśród terytorialsów, którzy przed kilkoma dniami złoży przysięgę wojskową byli bracia bliźniacy Damian i Dominik Janikowscy z Ogorzelin, niewielkiej miejscowości nieopodal Chojnic. Obaj zgodnie podkreślają, że to właśnie weekendowy charakter służby w WOT zachęcił ich do wstąpienia w szeregi 5 Rodzaju Sił Zbrojnych, ponieważ taka formuła pozwala na łączenie obowiązku wobec Ojczyzny z realizowaniem się na polu innych zainteresowań.

– Od dłuższego czasu interesowaliśmy się wojskiem. Obaj uczęszczaliśmy do technikum logistycznego, o profilu mundurowym, konkretnie strażackim. Było tam dużo zajęć i tematów wojskowych. Nie do końca byłem gotowy na takie zawodowe wojsko. WOT bardzo mnie zainteresował tym, że to nie jest aktywność na co dzień a weekendowo. Chciałem się w tym sprawdzić – mówi Damian, jednocześnie zaznaczając duże wsparcie, które mają w rodzinie i przyjaciołach – Rodzina nas bardzo wspiera. Mamie się ten pomysł bardzo podobał, bo sama też myślała nawet, żeby wstąpić do WOT. Przyjaciele popierają nasządecyzję a wielu z nich rozważa możliwość dołączenia do naszej brygady.

Widok braci bliźniaków, którzy zakładają ten sam mundur i służą w jednej jednostce należy do rzadkości. Poza służbą w wojsku obaj ćwiczą sztuki walki MMA i ju-jitsu. Poza pasją do wojskowości, zdarzyło się, że bracia dzielili również jeden stopień podium podczas Mistrzostw Europy w Bydgoszczy.

Bardzo dobre przygotowanie fizyczne było dla nich atutem w zmaganiach na poligonie. Pomimo to, szczerze przyznają, że trud ćwiczeń był dla nich odczuwalny.

– Na początku myślałem, że będzie dużo łatwiej. Jest ciężko, ale idzie się przyzwyczaić. Zajęcia są prowadzone na bardzo wysokim poziomie. Jest bardzo fajnie – ocenia Dominik.

– Nie mieliśmy jednak chwil zwątpienia. Jeżeli coś sobie postanowię, to dążę do tego. Starałem się dać z siebie jak najwięcej. Po prostu oboje wiedzieliśmy, że musimy to skończyć – dodaje Damian.

Bracia Janikowscy zdecydowali się wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej w specyficznym czasie pandemii wirusa SARS-CoV-2. Oboje zdają sobie sprawę z obowiązków, które ich czekają i z potencjalnych zagrożeń, którym będą musieli stawić czoła. W obliczu panującej sytuacji epidemicznej ich decyzja jest godna pochwały, oni sami zaś są świadomi odpowiedzialności jaka wiąże się ze służbą w WOT i zgodnie twierdzą, że nie mieli chwili zawahania.

– Nie boimy się. Nawet jeżeli znalazłby się wolny czas poza rotacją, to chciałbym przyjechać i pomóc. Myślę, że trzeba wesprzeć potrzebujących i pomóc w tej całej sytuacji – twierdzi Damian, dodając, że wstąpienie do WOT było decyzją podjętą dużo wcześniej a pandemia koronawirusa tylko dodała im motywacji, by nieść pomoc rodakom w tych trudnych czasach.

Damian i Dominik ukończyli tzw. „szesnastkę”, złożyli przyrzeczenie, że będą służyć Ojczyźnie i zostali żołnierzami Wojska Polskiego. Po wyczerpujących szesnastu dniach ćwiczeń dumni wrócili do domu. Jaki plany mają wobec swojej najbliższej przyszłości i dalszej służby wojskowej?

– Brakuje nam trochę treningów stricte pod naszą dyscyplinę sportu. Na pewno jak wrócimy bardzo bym chciał się pochwalić rodzinie i pokazać w mundurze. A dalej to już oddanie swoich sił, by służyć Polsce – podsumował Damian, natomiast Dominik skinieniem głowy potwierdził jego słowa, więc one dowodzą również jego gotowości do służenia Ojczyźnie.

Szkolenie podstawowe i uroczysta przysięga wojskowa w mieście nad rzeką Słupią to dopiero początek ich żołnierskiej drogi.

Maciej Szalbierz
7 Pomorska Brygada OT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!