Wiadomości

Przygotowania do formowania 19 Brygady Zmechanizowanej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej, gen. Jarosław Gromadziński, odbył dziś w Lublinie szereg spotkań związanych z przygotowaniami do sformowania w garnizonach w Lublinie, Chełmie i Zamościu 19 Brygady Zmechanizowanej.

18 Dywizja Zmechanizowana jest obecnie w początkowej fazie formowania, przy czym jej dowództwo mieści się w Siedlcach. Częściowo są już zorganizowane sztab dywizji oraz batalion dowodzenia. W przyszłości tworzonemu obecnie dowództwu dywizji mają zostać podporządkowane 1 Brygada Pancerna (obecnie w składzie 16 Dywizji), 21 Brygada Strzelców Podhalańskich (obecnie samodzielna), a także 19 Brygada Zmechanizowanej, której dowództwo ma dopiero zostać sformowane.

– Dowództwo dywizji powstało w zeszłym roku, byłem pierwszym żołnierzem, który został wyznaczony do służby w tej jednostce. Sukcesywnie przybywali kolejni, w grudniu w Siedlcach służyło już 50 oficerów. Pierwsze miesiące to był czas organizacji. Pracowaliśmy w zaciszu naszych gabinetów, bo trzeba było przygotować zarówno dokumenty personalne, jak i te dotyczące infrastruktury. Dzięki temu plany formowania 18 Dywizji Zmechanizowanej i nowej, 19 Brygady Zmechanizowanej, na lata 2019–2020 są domknięte. Obecnie trwa nabór do sztabu dywizji i batalionu dowodzenia. Chciałbym, aby proces ich formowania zakończył się do końca wakacji. Pracujemy też nad kolejnym etapem, czyli rozwojem dywizji na lata 2021–2026. Chodzi między innymi o budowę pułku przeciwlotniczego, artylerii, logistycznego, rozpoznawczego… – mówił na początku tego roku gen. Gromadziński.

Równolegle ma się rozpocząć proces formowania 19 Brygady Zmechanizowanej.

– Oprócz batalionu dowodzenia, który będzie w Lublinie, w skład Brygady zostaną włączone dwa bataliony znajdujące się dziś w podporządkowaniu 1 Brygady Pancernej. Będzie to 1 Batalion Zmechanizowany z Chełma, a także 3 Batalion Zmechanizowany z Zamościa. Dzięki budowie potencjału obronnego na bazie już istniejących jednostek, nie musimy zaczynać od zera. Tak więc już przy starcie nowa brygada będzie miała duży potencjał bojowy. Nic nie zmieni się natomiast, jeśli chodzi o 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich. Będzie ona jednostką o najwyższej gotowości, taką która jest „ready to fight tonight” – zauważył gen. Gromadziński, który nie wspomniał jednak, czy planowane jest sformowanie kolejnego batalionu zmotoryzowanego bądź zmechanizowanego dla tejże brygady. Jak bowiem wiadomo, brygada winna mieć w składzie, poza sztabem, batalionem dowodzenia oraz pododdziałami wsparcia i zabezpieczenia bojowego, trzy bataliony bojowe.

Wyłączenie ze składu 1 Brygady Pancernej, której dowództwo mieści w Wesołej, batalionów z Chełma i Zamościa, nie osłabi tego związku taktycznego, któremu – poza wspomnianymi batalionami – podporządkowany jest obecnie m.in. batalion Leopardów stacjonujący w Wesołej. Z wcześniejszych doniesień wynika, iż w Wesołej sformowany zostanie jeszcze jeden batalion Leopardów. Dowództwu 1 Brygady Pancernej zostaną też podporządkowane jednostki, które będą formowane w Białej Podlaskiej.

– W Białej Podlaskiej będzie stacjonował m.in. batalion zmechanizowany, zostanie tu także przeniesiona kompania rozpoznawcza z Siedlec – mówił dowódca dywizji.

Prace nad przejęciem terenu już trwają, w tym roku ma także rozpocząć się budowa infrastruktury dla nowych jednostek.

– Zaczynamy od zera. Musimy stworzyć całe zaplecze koszarowe, bo ono do tej pory nie istniało. Muszą powstać strzelnice, symulatory strzelań, garaże, a także stołówka czy hala sportowa. To będzie garnizon na miarę XXI wieku – zapewnia generał, którego wypowiedź cytuje dziś Polska Zbrojna.

W pierwszym etapie rozbudowy w garnizonie w Białej Podlaskiej ma służyć 1200 żołnierzy. Ich nabór rozpocznie się pod koniec roku. Jednak jak mówi dowódca, docelowo ich liczba będzie większa.

– W 2021 roku zacznie się drugi etap formowania dywizji, m.in. zaczną powstawać jednostki wsparcia. Prawdopodobnie pododdziały nowo formowanego pułku logistycznego zostaną ulokowane na tym terenie, musimy być więc gotowi na to, że w garnizonie będzie służyć 2 tys. żołnierzy – wyjaśnia gen. Gromadziński.

18 lutego dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej odwiedził Warsztaty Techniczne w Łomży. Podczas wizyty spotkał się z żołnierzami i pracownikami oraz zapoznał się z działalnością remontową warsztatów w związku z formowaniem w tym roku w Łomży 18 Pułku Logistycznego.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!