Wiadomości

Przez “szafę” do prowadzonej przez Ukraińców wytwórni tytoniu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prawie 2,5 tony liści tytoniu, 20 kg krajanki tytoniowej oraz sprzęt służący do jej produkcji, znaleźli policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Gliwicach, likwidując tym samym nielegalną wytwórnię funkcjonującą na terenie miasta. Wejście do “wytwórni” prowadziło przez spreparowaną… szafę. Stróże prawa zatrzymali dwóch mężczyzn związanych z tym procederem. Straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconego podatku akcyzowego wynoszą niemal 1,25 mln zł.

Policjanci z gliwickiej komendy miejskiej wpadli na trop istniejącej na terenie miasta, w budynku pozornie funkcjonującego warsztatu stolarskiego, nielegalnej wytwórni krajanki tytoniowej. W trakcie akcji na miejscu, zatrzymali na gorącym uczynku osoby trudniące się tym procederem, zabezpieczając wyroby bez polskich znaków akcyzy skarbowej oraz sprzęt służący do produkcji.

Pomieszczenie, w którym prowadzono nielegalną wytwórnię, zostało zakamuflowane – sprawcy zabudowali przejście do niego płytami z drewna, konstruując rodzaj szafy na ubrania. W „szafie” tej znajdowała się specjalna uchylna ściana, prowadząca do „tajnego” miejsca produkcji.

Po wejściu do pomieszczenia śledczy odkryli 84 opakowania z suszem tytoniowym o łącznej wadze 2,5 tony oraz ponad 20 kg gotowej krajanki. Prócz tego zabezpieczyli urządzenia i sprzęt do rozdrabniania liści tytoniu, noże, wagę elektroniczną, zgrzewarkę do konfekcjonowania wyrobów akcyzowych, betoniarkę do rozdrabniania wilgotnych liści oraz worki do pakowania gotowego wyrobu.

Zatrzymani, to dwaj obywatele Ukrainy w wieku 29 i 30 lat. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty.

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego skarbowego, nielegalne produkowanie i magazynowanie wyrobów akcyzowych oraz uczynienie sobie z tego procederu stałego źródła dochodu podlega karze do 3 lat więzienia i wysokiej grzywnie.

/slaska.policja.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!