Felietony Kultura

Przez cały rok z aniołami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Przeczytaj rano wybraną myśl dnia. Odczytaj ją ponownie wieczorem. Jeżeli będziesz czynił to wiernie przez cały rok, będziesz robił postępy na twojej drodze do świętości – oraz będziesz szczęśliwszy!

Celem tej książki jest uświadamianie, każdego dnia coraz intensywniej, stałej obecności Anioła Stróż przy każdym z nas. Jednocześnie odkrycie na nowo, głębokiej więzi łączącej człowieka z jego Aniołem Stróżem.

Książka 365 dni z aniołami jest zbiorem inspirujących myśli i modlitw do aniołów na każdy dzień roku, zaczerpniętych z dzieł świętych, mistyków i mistrzów duchowych” – bezspornie to przepiękna zachęta do lektury, do której zainspirowała mnie Pani Anna Jaskuła – mój dobry anioł wyborów czytelniczych.

Autor „365 dni z aniołami” – ks. Marcello Stanzione zadedykował ją swemu chrześniakowi ks. Maurowi Gagliardi – „znamienitemu teologowi, aby zdecydował się napisać książkę o aniołach z szacunkiem”. Sugestywne tłumaczenie Ks. Mieczysława Stebarta z języka włoskiego jest tu dopełnieniem. Na materię przekładu zawsze spoglądam z surowością – a język włoski jest przeze mnie szczególnie w sztuce przekładu „filtrowany” – zatem chapeau bas i szacunek dedykowany J.W. Tłumaczowi.

W 365 dniach z aniołami” znalazła się także „MODLITWA DO MARYI, KRÓLOWEJ ANIOŁÓW”:

„Potężna Niebios Królowo i Pani Aniołów, Ty, któraś otrzymała od Boga posłannictwo i władzę, by zetrzeć głowę szatana, prosimy Cię pokornie, rozkaż hufcom anielskim, aby ścigały szatanów, stłumiły ich zuchwałość, a zwalczając ich wszędzie, strąciły ich do piekła. Święci Aniołowie i Archaniołowie, brońcie nas i strzeżcie. Amen”.

Ks. Marcello Stanzione dokonał wszak wyboru sugestywnych tekstów na każdy dzień roku – ich autorami są ojcowie Kościoła, teolodzy, filozofowie, psychologowie, pisarze. Inspirowały go teksty tłumaczone z języka francuskiego dokonane przez Alfonsa Giusti, a poprzedni zbiór myśli, wybranych przez ks. Stazione, a mianowicie „La Via angelica” inspirowany był scenami ze Starego i Nowego Testamentu, gdzie aniołowie byli ukazani jako przewodnicy ludzi w drodze do zbawienia. Ks. Marcello zachęca także czytelników do uczestniczenia w działalności Stowarzyszenia Milicji Świętego Michała Archanioła oraz nakreśla pokrótce misję Centrum Studiów Angelologicznych, powołanego w 2002.

Pochylam się nad datą 28 sierpnia – ks. Marcello Stanzione cytuje św. Bernarda:

„Oto, najdrożsi, ów potrójny, zesłany z wysokiej stolicy niebios, sznur, którym przeogromna miłość aniołów pociąga nas, by nas pocieszyć, nawiedzić i wspomóc, przez wzgląd na Boga, na nas i na nich samych. Tak, przez wzgląd na Boga, bo także oni, co godne, naśladują Jego serdeczną miłość do nas”.

Wybór tekstów dokonany przez ks. Marcello to niezbędnych czytelników o głębokiej duchowości. Takimi widzę wielu czytelników – pozwólcie Państwo, że powrócę do kolejnej „anielskiej” lektury!

Marta Cywińska

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!