Wiadomości

Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów wściekły, że w Polsce kłamcy muszą przepraszać

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

We wtorek (9.02.2021) zapadł nieprawomocny wyrok w procesie przeciwko prof. Barbarze Engelking i prof. Janowi Grabowskiemu nakazujący im przeprosić za kłamstwa na temat ś.p. Edwarda Malinowskiego, któremu w książce „Dalej jest noc” przypisali – wbrew faktom – udział w mordowaniu Żydów podczas Holokaustu.

Do wyroku odniósł się przewodniczący Światowego Kongresu Żydów, Ronald Lauder.

– Jako ktoś, kto od ponad trzech dekad jest głęboko zaangażowany w Polskę, jestem przerażony, że warszawski sąd wydał wyrok przeciwko historykom prof. Barbarze Engelking i prof. Janowi Grabowskiemu w nieuzasadnionej sprawie o zniesławienie. To po prostu nie do przyjęcia, żeby historycy bali się przytaczania wiarygodnych świadectw ocalonych z Holokaustu – oświadczył cynicznie Lauder.

– Taki wynik nie wróży dobrze przyszłości badań historycznych w Polsce i wysyła niewłaściwy sygnał do tych, którzy usiłują dławić pracę uczonych. Mam nadzieję, że dzisiejszy wyrok zostanie unieważniony w wyniku apelacji i że nadejdzie dzień, w którym decyzje dotyczące uczciwości historii zostaną ponownie pozostawione historykom, a nie politykom czy sędziom – powiedział Lauder.

Jak zauważa portal wprawo.pl, sprawa Engelking i Grabowskiego pokazuje jak na dłoni, czym są tzw. badania nad Holokaustem. Nie chodzi w nich o ustalenie prawdy, ale o zbudowanie narracji służącej Żydom do celów propagandowych.

Czytaj też:

Zapadł wyrok ws. kłamstw w książce „Dalej jest noc”

/wprawo.pl.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!