Wiadomości

Przemysław Czarnek o powrocie do nauki stacjonarnej na wszystkich poziomach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Będziemy robić wszystko, żeby nauka stacjonarna na wszystkich poziomach w szkołach i uczelniach wróciła najszybciej, jak to możliwe – oznajmił w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Mówił też o kilku zasadach, jakie będą obowiązywać w szkołach po ich pełnym otwarciu.

W Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek był pytany o to, kiedy dzieci wrócą do szkół oraz jak nadrobić rzeczywistość nauki zdalnej? Odniósł się też do głosów niektórych polityków i mediów, którzy nazywają go ministrem edukacji zdalnej.

– Ludzie chorują tysiącami każdego dnia, umierają setkami; wolę być ministrem edukacji zdalnej niż ministrem śmierci – odpowiedział wskazując, że nierozważne decyzje mogłyby skutkować większą liczbą zachorowań i zgonów.

– Spójrzmy realnie na rzeczywistość, ludzie umierają setkami każdego dnia na covid – powiedział. Jak dodał, edukacja online jest edukacją konieczną.

– Przykrą, ale konieczną. W życiu nie zastąpi edukacji stacjonarnej, powoduje różne problemy: utrata, wspólnoty, rozchwianie dyscypliny życia codziennego, problemy psychologiczne, fatalna kondycja fizyczna. Wiadomo, że przy pomocy edukacji zdalnej nie jesteśmy w stanie przekazać wiedzy w takim zakresie jak stacjonarnym, ale jest konieczna, bo najważniejsze jest życie i zdrowie ludzi – powiedział minister.

Mówił też, że w pierwszej połowie marca będzie ogłaszany program pomocy dla uczniów, który obejmie przeszkolenie nauczycieli wychowalnia fizycznego i wczesnoszkolnego, „tak żeby te lekcje WF były jak najbardziej efektywne z uwagi na pogarszającą się kondycję fizyczną dzieci i młodzieży”. Mówił też o programie wsparcia psychologicznego.

– Po powrocie do szkół dzieci zostaną przebadane z uwagi na te problemy psychologiczne, zgłaszane coraz częściej – dodał. Kolejny punkt programu to dodatkowe zajęcia w szkołach, które pozwolą nadrobić zaległości.

– Jestem przekonany, że w tej sytuacji będziemy mogli przy dobrych warunkach pandemicznych rozważać szerszy powrót do szkol i na uczelnie – oznajmił Czarnek. – Będziemy robić wszystko, żeby nauka stacjonarna na wszystkich poziomach w szkołach i uczelniach wróciła najszybciej, jak to możliwe – powiedział.

/Polskie Radio 24, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!