Wiadomości

Przemycali migrantów z Białorusi. Służby rozbiły grupę przestępczą

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W środę, 13 lipca br., na terenie Polski, Estonii, Litwy, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii zostały przeprowadzone międzynarodowe działania pod auspicjami Europolu pn. „Action Day OTF FLOW”. W akcji w całej Europie wzięło udział w sumie 276 mundurowych, a w samej Polsce aż 180 funkcjonariuszy. Na Śląsku w działaniach uczestniczyli stróże prawa z Europolu, Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Straży Granicznej. Jako pierwsi do mieszkań wytypowanych do zatrzymania osób wkroczyli mundurowi z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji KWP w Katowicach oraz funkcjonariusze z Wydziału Zabezpieczeń Działań SG.

W ramach międzynarodowych działań koordynowanych przez Europol policjanci zwalczający przestępczość pseudokibiców z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach prowadząc sprawę operacyjną rozpracowywali zorganizowaną grupę przestępczą składającą się w głównej mierze z polskich obywateli pochodzących ze środowisk śląskich pseudokibiców. Jak ustalono, grupa działała transgranicznie i trudniła się przemytem migrantów pochodzących z krajów bliskiego wschodu, tzw. szlakiem wschodnioeuropejskim, tj. z kierunku białoruskiego do krajów Europy Zachodniej. Zleceniodawcami przestępczego procederu były osoby pochodzenia arabskiego na stałe przebywające na terenie Europy Zachodniej. Grupa działająca na terenie Polski realizowała zlecenia i werbowała kierowców odpowiedzialnych za transporty cudzoziemców, organizowała tłumaczenia oraz rozliczenia finansowe.

Organizacją całego przedsięwzięcia na terytorium Polski zajmował się mężczyzna, który posiadał szerokie kontakty w międzynarodowych grupach przestępczych zajmujących się między innymi przemytem ludzi. Otrzymując zlecenia przerzutu nielegalnych imigrantów, organizował on na bieżąco sieć kierowców i środków. Za każdego obcokrajowca przemyconego do Niemiec, otrzymywał ok. 1000 dolarów.

Przy współpracy ze Strażą Graniczną, od września do listopada ubiegłego roku policjanci zatrzymali 3 transporty z 41 nielegalnymi imigrantami. W ręce stróżów prawa wpadły dzięki temu 4 osoby odpowiedzialne za przerzut i pełniące funkcje kierowców.

Śledczy ustalili, że grupa w tym czasie aż jedenastokrotnie przeprowadziła lub usiłowała przeprowadzić przemyt około 110 imigrantów z Białorusi do Niemiec.

Aby zacieśnić i sformalizować współpracę w tej sprawie, podpisane zostało porozumienie z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej. Nadzór procesowy nad postępowaniem objął Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.

Dalsze działania śledczych pozwoliły ustalić kolejne 7 osób związanych z tym procederem oraz potwierdzić ich rolę i udział w grupie. W sumie zatrzymano 10 mieszkańców Śląska w wieku od 24 do 39 lat. Usłyszeli oni zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się organizacją innym osobom przekraczania granic, z czego uczynili sobie stałe źródło dochodu. Niektórzy z zatrzymanych odpowiedzą także za posiadanie narkotyków, jakie znaleziono podczas przeszukań. Za popełnione przestępstwa grozi im kara do 8 lat więzienia.

Po przesłuchaniach prokurator zdecyduje, jakie środki zapobiegawcze zostaną wobec nich zastosowane. Na poczet przyszłych kar i grzywien śledczy zabezpieczyli należące do zatrzymanych pieniądze oraz biżuterię.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!