Wiadomości

Przedmiotem obrad Senatu trzynasta emerytura

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Senat pracuje nad ustawą dot. trzynastych emerytur i rent. Spór dotyczy zwłaszcza źródła finansowania. Koalicja Obywatelska zgłasza poprawkę, która nie pozwoli na finansowanie „trzynastek” z Funduszu Solidarnościowego – informuje Telewizja TRWAM.

Koalicja Obywatelska, a dokładnie senator Magdalena Kochan, proponuje, by z ustawy o trzynastej emeryturze wykreślić zapis o finansowaniu wsparcia dla emerytów i rencistów z Funduszu Solidarnościowego.

– Emerytury i renty powinny być pokrywane z tego miejsca, z którego są wypłacane emerytury i renty, czyli z funduszy zabezpieczających: ZUS, KRUS – powiedziała senator.

Koalicja Obywatelska przekonuje, że takie rozwiązanie nie uderzy w interesy osób niepełnosprawnych.

– Wtedy trzeba byłoby z budżetu państwa dosypać większe pieniążki, ale to byłoby czyste, czytelne – wskazała Magdalena Kochan.

Poprawka zgłoszona przez Koalicję Obywatelską nie wskazuje nowego źródła finansowania. Stąd dyskusja, jaka wywiązała się w trakcie obrad Senatu.

– Gdzie jest sformułowanie, które w sposób ustawowy określa, z jakich środków jest wypłacana tak zwana trzynasta emerytura – pytał senator PiS Jerzy Czerwiński.

I na to pytanie odpowiedział w trakcie dyskusji wiceminister Stanisław Szwed.

– Przyjęcie poprawki, która jest zaproponowana przez Senat, powoduje, że nie mamy źródła finansowania tej ustawy – spuentował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Wiceminister Stanisław Szwed tłumaczył, że Fundusz Solidarnościowy zaciągnie pożyczkę na wypłatę trzynastek z Funduszu Rezerwy Demograficznej. To właśnie ten ostatni fundusz, na skutek dobrej sytuacji gospodarczej Polski, odnotował w ostatnich latach duże przychody.

– Dzisiaj na koncie funduszu rezerwy demograficznej jest kwota niespełna 46 mld złotych – podkreślił wiceminister Stanisław Szwed.

Źródło pożyczki jaką zaciągnie Fundusz Solidarnościowy w kolejnych latach, może być inna.

– W tym przypadku może to być dotacja z budżetu państwa, która wpłynie na Fundusz Solidarnościowy, bo Fundusz Solidarnościowy taką opcję dopuszcza – podsumował wiceszef resortu rodziny.

Resort rodziny argumentuje, że celem ustawy jest stworzenie stabilnego źródła finansowania trzynastej emerytury.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!