Wiadomości

Prowincja Ghazni, za którą niegdyś odpowiedzialni byli polscy żołnierze, podobno jest już praktycznie pod kontrolą Talibów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przez długi czas to polscy żołnierze byli odpowiedzialni za bezpieczeństwo w prowincji Ghazni. 9 maja 2013 nastąpiło oficjalne przekazanie odpowiedzialności za prowincję afgańskim siłom rządowym. Przegrupowanie kontyngentu z prowincji Ghazni do Camp White Eagle w Bagram zakończył się formalnie 28 kwietnia 2014 roku. Jak twierdzą Talibowie, prowincja Ghazni, za którą niegdyś odpowiadali polscy żołnierze, obecnie praktycznie jest już pod ich kontrolą. Nieliczne punkty oporu, które ostały się w rękach sił rządowych, są okrążone szczelnym pierścieniem i ich kapitulacja jest tylko kwestią czasu.

Według informacji przekazanych przez Talibów, w ten sposób kontrolują oni autostradę Kabul – Kandahar na odcinku około 300 kilometrów.

Każdego dnia Talibowie przejmują kolejne dystrykty (powiaty), przeważnie po kilka – kilkanaście dziennie…

… a żołnierze afgańskich sił rządowych poddają im się względnie przechodzą na ich stronę wręcz masowo. Tu widzimy żołnierzy afgańskich jadących, by się poddać, koło Kandaharu:

A tu już dystrykt Khakrez, również prowincja Kandahar:

Czytaj też:

Talibowie zdobyli ponad sto dystryktów od początku czerwca

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!