Wiadomości

Kolejne zakłady dołączają do strajku w Iranie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pracownicy co najmniej 72 zakładów w różnych regionach Iranu biorą udział w strajku, który zapoczątkowany został 19 czerwca. Strajkują przede wszystkim pracownicy kontraktowi sektora naftowo-gazowego, którzy domagają się wyższych wynagrodzeń oraz poprawy warunków pracy.

Przypomnijmy, wszystko zaczęło się 19 czerwca, dzień po wyborach, które stały pod znakiem rekordowo niskiej frekwencji i ogromnej liczby głosów nieważnych. Najpierw zastrajkowali pracownicy koncernu naftowego Farab z siedzibą w Assaluyeh, w ostanie Buszehr. Strajk szybko rozprzestrzenił się na inne zakłady.

Do wczoraj w strajku pracowników kontraktowych brały udział załogi rafinerii, zakładów przemysłu petrochemicznego, elektrowni i firm związanych z przemysłem naftowym w takich miastach jak Teheran, Arak, Isfahan, Ahwaz, Abadan, Bandar-e Mahszahr, Dżask, Asaluyeh, Dogonbadan, Demawend, Behbehan, Buszehr, Bandar-e Kangan, Keszm, Chark, Urmia, Kerman, Bandar-e Abbas i Ilam.

Dziś do strajku dołączyli pracownicy rafinerii Lamerd, w ostanie Fars, a takze pracownicy firmy Gamma Dżask oraz Sadaf Jahanpars, Gohar Zamin Sirjan w Zob Ahan (Isfahan). W sumie strajkują już załogi 72 przedsiębiorstw.

Równolegle trwają protesty innych grup społecznych – rolników, emerytów, nauczycieli:

Kolejny dzień masowych protestów w Iranie /filmy/

Czytaj też:

Ósmy dzień ogólnokrajowego strajku w Iranie

Źródło:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!