Wiadomości

Protureccy bojownicy poinformowali, że zdobyli miasto Tall Abjad i ponownie zablokowali autostradę M4

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jednostki tureckie i oddziały protureckich bojowników ponoć przejęli pełną kontrolę nad miastem Tall Abjad, będącego – obok Ras al-Ajn – jednym z głównych celów prowadzonej ofensywy. Wcześniej, o czym informowaliśmy, Turcy zdobyli leżące na południowy-wschód od Tall Abjad miasto Suluk.

Gorzej wiedzie się Turkom w Ras al-Ajn. Wczoraj tuż po godzinie 11.00 tureckie Ministerstwo Obrony podało informacje, że siły tureckie przejęły kontrolę nad tym jednym z kluczowych miast, będących celem ich operacji. Kilka godzin później okazało się jednak, że choć istotnie większa część miasta znalazła się w rękach tureckich, to jednak samo jego centrum wciąż pozostawało w rękach Kurdów. Nie zdołali też Turcy zamknąć pierścienia okrążenia wokół broniącego się tam zgrupowania Kurdów, którzy utrzymywali wąski korytarz w południowej części miasta. I oto pojawiła się informacja, że w nocy Kurdowie przeprowadzili skuteczny kontratak, odzyskując kontrolę nad niemal całym miastem. Aktualnie Turcy próbują ponownie zająć to miasto – doniesienia mówią o bardzo ciężkich walkach.

Wspierane przez Turcję oddziały Narodowej Armii Syryjskiej (NSA) po raz kolejny zablokowały strategiczną autostradę M4, łączącą Hasakę z Rakką i Aleppo. Według źródeł związanych z NSA, bojownikom grupy udało się dotrzeć do autostrady i umocnić na niej swoje pozycje, skutecznie blokując ruch.

Autonomiczna administracja północnej i wschodniej Syrii potwierdziła, że ​​autostrada jest zablokowana, wzywając cywilów do trzymania się od niej z daleka. Administracja jest organem wykonawczym Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF).

Oddziały NSA dotarły do autostrady, w punkcie odległym 30 km od granicy turecko-syryjskiej, dzień wcześniej, zdobywając po drodze osiemnaście wiosek leżących wzdłuż granicy administracyjnej między prowincjami al-Hasakah i Rakka. Bojownicy ugrupowania Ahrar al-Szarkija aresztowali i rozstrzelali przy okazji wielu cywilów, w tym sekretarz generalną Przyszłej Partii Syryjskiej Hevrin Khalaf, która została ukamienowana, przy czym wcześniej miała zostać zgwałcona.

Tymczasem do internetu trafia coraz więcej zdjęć i filmów mających ukazać niebywałe wprost okrucieństwo, w czym celować mają protureccy bojownicy ugrupowania Ahrar al-Szarkija… Nie będziemy tutaj pokazywać tychże zdjęć i filmów, bo są one naprawdę przerażające…

Kto chce je obejrzeć, są one dostępne tutaj, ale uprzedzamy, że są one bardzo drastyczne:
https://twitter.com/dlshadothman/status/1183039968169648128

A tu relacje z walk o Tall Abjad:

Czytaj też:

Siły tureckie zdobyły miasto Suluk (na południowy-wschód od Tall Abjad)

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!