Wiadomości

Nie żyje o. Łucjan Królikowski, były kapelan Korpusu gen. Władysława Andersa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nie żyje ojciec Łucjan Królikowski, wybitny polski zakonnik, najstarszy brat konwentualny na świecie. Odszedł w piątek w wieku 100 lat we franciszkańskim klasztorze w Chicopee w USA, o czym poinformował serwis franciszkanie.pl krakowskiej prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych.

Śluby zakonne o. Królikowski składał w obecności świętego dziś o. Maksymiliana Marii Kolbego. Jak zaznaczył portal, w 1940 roku został aresztowany przez NKWD i zesłany na Syberię, gdzie pracował przy wyrębie drzew w tajdze.

Po tzw. „amnestii” dla zesłanych Polaków w 1941 roku przedostał się do Buzułuku, gdzie trafił na sztab Polskiej Armii gen. Władysława Andersa. Wraz z Armią – w zatłoczonych wagonach towarowych – przejechał przez Kazachstan, Uzbekistan i Kirgizję. Po czym dotarł do Persji i Iraku.

W Libanie ukończył studia teologiczne. Święcenia kapłańskie otrzymał w Bejrucie w 1946 r. Po czym został kapelanem wojskowym Korpusu gen. Władysława Andersa w Egipcie. Zakonnik był też wychowawcą i opiekunem „Tułaczych Dzieci” w Tanzanii i Kanadzie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!