Wiadomości

Protesty amerykańskiej Polonii przeciw ustawie o restytucji mienia pożydowskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Amerykańska Polonia protestowała przeciw ustawie S. 447, która zobowiązuje władze Stanów Zjednoczonych do wspierania żydowskich roszczeń. Protesty odbywały się w Nowym Jorku, Chicago, Bostonie, Los Angeles i Filadelfii. Zgodnie z aktem prawnym, podpisanym przez prezydenta Donalda Trumpa, amerykański Kongres będzie kontrolował przejmowanie żydowskiego mienia pozbawionego spadkobierców, pozostawionego w Polsce po II wojnie światowej.

Ustawa uprawnia Departament Stanu USA do wspomagania organizacji międzynarodowych, które roszczą sobie prawa do majątku po ofiarach Holocaustu. Chodzi o pomoc w przejmowaniu żydowskich majątków, do których nie ma spadkobierców. Przepisy zezwalają na działanie w tej sprawie między innymi amerykańskich dyplomatów.

Jedna z demonstracji odbyła się w Nowym Jorku. Podobne manifestacje odbyły się w kilku innych miastach amerykańskich, między innymi w Chicago, Los Angeles, Filadelfii, Bostonie oraz Hartford.

Organizatorzy nowojorskiej akcji alarmują, że przepisy ustawy S. 447 stanowią poważne zagrożenie dla dobra Polski, w tym suwerenności i ekonomicznej przyszłości kraju.

„S. 447 weszła w życie po tym jak prezydent Donald Trump podpisał ją. Tymczasem Polska była jednym krajem na świecie, które pozwoliło społeczności żydowskiej żyć na jej terytorium, zakładać biznesy, stać się częścią społeczności polskiej. W czasie II wojny światowej Polska była jedynym krajem, gdzie za pomoc Żydom groziła kara śmierci” – przypomniał Janusz Sporek na początku protestu przy Federal Plaza w Nowym Jorku.

Akcję Polonii próbowali zakłócić nazistowscy bojówkarze Antify:

Po raz kolejny z całą mocą dała znać o sobie orwellowska rzeczywistość, w której przyszło nam żyć:

/Nowy Dziennik/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!