Wiadomości

Protest głodowy o uznanie polskiej mniejszości narodowej w Niemczech

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dwóch Polaków rozpoczęło protest głodowy na ulicach Berlina. W rozmowie z Polskim Radiem jeden z uczestników mecenas Stefan Hambura powiedział, że chcą zwrócić uwagę niemieckiej władzy na niezałatwiony do tej pory problem polskiej mniejszości w Niemczech. 

Uczestnicy założyli koszulki z niemieckim napisem: „Uznać polską Mniejszość – strajk głodowy”. Jak powiedział Polskiemu Radiu uczestnik protestu mecenas Stefan Hambura jest to kontynuacja akcji prowadzonej w tej samej sprawie w maju w Warszawie.

– Wtedy w Warszawie zawiesiliśmy protest głodowy, teraz kontynuujemy go w Berlinie – powiedział Stefan Hambura.

Hambura ma nadzieję, że akcja zostanie dostrzeżona przez niemieckie władze i niemiecką opinię publiczną.

– teraz jest dobry czas, aby sprawa “polskiej mniejszości” została szerzej dostrzeżona w Niemczech – dodał mecenas.

Protestujący chcą by tworząca się obecnie w Niemczech nowa koalicja rządowa zwróciła uwagę na potrzeby Polaków, mieszkających w Niemczech.

Mecenas Stefan Hambura zaznacza, że protest jest kontynuowany, ponieważ sytuacja Polaków mieszkających za naszą zachodnią granicą nadal się nie poprawiła.

– Nie ma wymiernych, pozytywnych wyników co do uznania statusu mniejszości polskiej w Niemczech, a teraz formuje się nowy niemiecki rząd, ma powstać nowa koalicja. Chcemy ten moment wykorzystać, żeby doprowadzić do dyskursu politycznego w Niemczech, ażeby przyszłe partie koalicyjne zainteresowały się tym tematem – i nie tylko partie koalicyjne, ale wszystkie partie w Niemczech, które będą okazywały w tej sprawie dobrą wolę i będą się chciały tym zainteresować – wyjaśnia mec. Stefan Hambura.

Przez brak statusu mniejszości narodowej Polacy nie są instytucjonalnie wspierani na terenie Niemiec, jak mniejszość niemiecka w Polsce.

/IAR, Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!