Wiadomości

Prokuratura w Mediolanie oskarżyła Deutsche Bank o doprowadzenie do kryzysu gospodarczego we Włoszech

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Włoska prokuratura oskarżyła Deutsche Bank o spekulacje włoskimi obligacjami w 2011 roku, co naraziło państwo włoskie na wielomiliardowe straty. Gwałtowny wzrost kosztów obsługi ogromnego włoskiego zadłużenia był wówczas jednym z głównych powodów upadku rządu Berlusconiego.

Prokuratura w Mediolanie wskazuje, że w czerwcu 2011 roku największy niemiecki bank sprzedał niemal wszystkie posiadane włoskie obligacje o wartości 7 miliardów euro. Miało to doprowadzić do efektu domina. 

W rezultacie wartość włoskich obligacji znacznie spadła, a koszty obsługi zadłużenia sięgającego wówczas 120 procent PBK wzrosły prawie o 5 procent. Miesiąc później Deutsche Bank w tajemnicy rozpoczął wykup włoskich obligacji. 

Zdaniem prokuratury było to głównym powodem głębokiego kryzysu finansowego we Włoszech, który pociągnął za sobą kryzys polityczny. 

W grudniu 2011 roku rząd Berlusconiego był zmuszony podać się do dymisji. Wiele włoskich mediów spekuluje, że Deutsche Bank działał na zamówienie polityczne niemieckiego rządu.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!