Wiadomości

Projekt zakazujący aborcji eugenicznej już w Sejmie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wniosek o rejestrację komitetu #ZatrzymajAborcję wraz z projektem ustawy aborcyjnej i 1 tys. zebranych podpisów trafił w czwartek do marszałka Sejmu. Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu tzw. aborcji eugenicznej, czyli przerwania ciąży ze względu na wady płodu.

Marszałek Sejmu ma teraz 14 dni na rejestrację komitetu. Następnie autorzy projektu będą mieli 3 miesiące na zbiórkę min. 100 tys. podpisów. 

Na aborcję eugeniczną nie zgadza się większość Polaków – powiedziała na konferencji prasowej pełnomocniczka komitetu Kaja Godek. – Ta zmiana (w ustawie) wydaje się mała formalnie, ale to jest taka zmiana, która ratuje bardzo dużo ludzi, bo na 1044 aborcje w 2015 roku – 1 tys. przeprowadzono właśnie na podstawie podejrzenia wady genetycznej bądź choroby dziecka – powiedziała Godek. 

Zastępca pełnomocnika komitetu Magdalena Korzekwa–Kaliszuk podkreśliła, że nowelizacja ustawy ma zakończyć „dyskryminację chorych dzieci”. – Ta obywatelska inicjatywa ustawodawcza to nadzieja dla dzieci, dla matek, dla rodzin. W tej chwili w Polsce można legalnie zabijać dzieci ze względu na to, że stwierdza się podejrzenie choroby lub niepełnosprawności – powiedziała. 

– Rzecz dotyczy podejrzenia choroby, a nie pewności; nigdy nie ma pewności, czy dziecko rzeczywiście jest chore, a doświadczenia wielu rodzin, u których podejrzewano pewne choroby, a dzieci rodziły się zdrowe lub w dużo lepszym stanie niż prognozowano, pozwalają nam przypuszczać, że te diagnozy często są błędne – dodała. 

Proponowana przez komitet nowelizacja ustawy aborcyjnej przewiduje zniesienie tzw. przesłanki eugenicznej, czyli możliwości legalnego przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu.

/tvpparlament.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!