Wiadomości

Projekt ustawy o płatnym urlopie na opiekę… nad chorym zwierzęciem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polska fundacja zaproponowała wdrożenie zmian prawnych, które w wypadku choroby pupila gwarantowałoby opiekunowi prawo do płatnego urlopu w celu zajęcia się zwierzęciem – tak samo, jak w wypadku pogorszenia stanu zdrowia członka najbliższej rodziny.

Inicjatywę przedstawiła fundacja Centaurus, przedstawiając propozycję jako rozwiązanie uciążliwych problemów właścicieli zwierząt domowych. W myśl projektu ustawy w wypadku adopcji nowego zwierzęcia lub choroby posiadanego właściciel powinien móc siedmiokrotnie w roku skorzystać z dnia wolnego od pracy. W tym wypadku pobierałby 70 proc. należnego wynagrodzenia. To jednak nie wszystko. Prawo do płatnego urlopu gwarantować miałyby również „naglące wizyty u weterynarza związane z ważnymi badaniami i profilaktyką”.

Tak, jak w wypadku urlopu w celu opieki nad chorą żoną, czy dziećmi, przed zaakceptowaniem urlopu obowiązkiem pracownika ma być przedstawienie weterynaryjnej dokumentacji potwierdzającej wizytę u specjalisty. To jednak nie koniec analogii – za projektem stoją bowiem ideologiczne założenia. „Wierzymy, że zwierzęta powinny otrzymać taką samą opiekę w nagłych wypadkach, jak ludzie. Dlatego wszyscy pracownicy powinni mieć zapewniony płatny urlop na opiekę medyczną nad swoim pupilem”, piszą inicjatorzy na swojej stronie internetowej.

/pch24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!