Wiadomości

Program ZSSW-30 zmierza do pozytywnego zakończenia – udane strzelania PPK SPIKE

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Program ZSSW-30 zmierza do pozytywnego zakończenia. Huta Stalowa Wola planuje zamknąć projekt rozwojowy w czerwcu 2021r., zgodnie z harmonogramem Ważnym etapem były przeprowadzone pod koniec zeszłego roku strzelania z ppk SPIKE – poinformowała na twitterze Polska Grupa Zbrojeniowa.

Dotychczas użytkowane przez Wojsko Polskie Kołowe Transportery Opancerzone „Rosomak” w wersji bojowej wyposażone są w system wieżowy HITFIST z armatą kal. 30 mm BUSHMASTER Mk44. Wieża wyposażona jest również w karabin maszynowy UKM 2000C 7,62 mm, uzbrojenie jest sprzężone mechanicznie z celownikiem dzienno-nocnym dzięki czemu pozwala na obserwowanie pola walki oraz prowadzenie ognia zarówno w dzień jak i w nocy. W systemie wieżowym HITFIST 30 mm zainstalowanych jest sześć wyrzutni granatów dymnych, stanowiących system samoosłony.

ZSSW-30 jest pierwszą w pełni polską konstrukcją wieży bezzałogowej. To ma być docelowe uzbrojenie nowych bojowych wozów piechoty Borsuk oraz kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. ZSSW-30 to w pełni zautomatyzowana wieża z 30 mm licencyjną armatą Orbital ATK Mk 44S Bushmaster II i karabinem maszynowym kal. 7,62 UKM-2000 C. ZSSW-30 wyposażony w obserwacyjne głowice optoelektroniczne, sensory i podwójną wyrzutnię kierowanych pocisków przeciwpancernych Spike jest owocem współpracy konstruktorów z HSW oraz inżynierów i informatyków prywatnej ożarowskiej Grupy WB.

Batalionów piechoty zmotoryzowanej oraz batalionów piechoty zmechanizowanej w sumie w Siłach Zbrojnych RP ma być docelowo 26, przy czym jeden z nich jest w trakcie formowania, a formowanie kolejnych dwóch wkrótce się rozpocznie.

Podstawą wyposażenia tych pierwszych są produkowane w Siemianowicach Śląskich kołowe transportery opancerzone „Rosomak”. Załogę pojazdu stanowią: kierowca, dowódca i działonowy oraz 8 żołnierzy piechoty (desantu).

Pierwotnie w ramach kontraktu zawartego 15 kwietnia 2003 roku założono dostawę 690 transporterów w latach 2004-2013, w tym 313 w wersji bojowej z wieżami Hitfist-30P. Ostatecznie jednak, w tamtym okresie armia otrzymała 570 wozów, w tym 359 w wersji bojowej. W 2013 roku zakontraktowano dostawę kolejnych 307 transporterów (podwozi bazowych będących m.in. podstawą dla wersji specjalistycznych).

Dodajmy, że kompanie wsparcia batalionów zmotoryzowanych są wyposażone w samobieżne moździerze „Rak”, budowane na podwoziu KTO „Rosomak”.

Obecnie „Rosomaki” są używane przez wszystkie trzy bataliony zmotoryzowane 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, a także przez dwa bataliony 12 Szczecińskiej Brygady Zmechanizowanej. 14. Batalion Ułanów Jazłowieckich, jako jedyny batalion 12 Brygady Zmechanizowanej, nadal wyposażony jest w BWP-1, ale w przyszłości i on powinien zostać przezbrojony w „Rosomaki”. Także bataliony 21 Brygady Strzelców Podhalańskich mają z czasem się na nie przesiąść.

W ten sposób w Siłach Zbrojnych RP będzie co najmniej dziesięć batalionów zmotoryzowanych (po trzy w brygadach 17 i 12 oraz cztery w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich). Ponadto w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej służy już jeden kompanijny moduł ogniowy „Raków”, a także pewna liczba pojazdów ewakuacji medycznej na podwoziu „Rosomaka”. Prawdopodobnie więc co najmniej jeden z batalionów tejże brygady również otrzyma „Rosomaki” w wersji bojowej.

Oddziały wyposażone w KTO „Rosomak” charakteryzują się dużą mobilnością i manewrowością, mogą poruszać się po drogach publicznych, nie trzeba transportować ich koleją czy za pomocą zestawów niskopodwoziowych. „Rosomaki” mogą być też transportowane drogą lotniczą, m.in. samolotami Hercules. Nie mają natomiast przebojowości potrzebnej do wykonania jednej z form natarcia, mianowicie przełamania.

Przełamywanie obrony przeciwnika to zadanie dla batalionów zmechanizowanych oraz batalionów czołgów. Te pierwsze aktualnie wyposażone są w wysłużone bojowe wozy piechoty BWP-1, których Siły Zbrojne RP mają na stanie ok. 1200.

W przyszłości mają one zostać zastąpione „Borsukami”, nad czym pracuje konsorcjum, którego liderem jest należąca do PGZ Huta Stalowa Wola. Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty BORSUK ma być wyposażony w Zdalnie Sterowany System Wieżowy 30 mm (ZSSW-30), o której była już mowa. Nowy pojazd ma mieć 3-osobową załogę (dowódca, działonowy, kierowca) i brać na pokład sześciu żołnierzy desantu. Ci ostatni w swoim przedziale zmieszczą się z wyposażeniem Tytan.

Na zakończenie tych moich wywodów rzućmy jeszcze okiem, jak wygląda struktura organizacyjna batalionów zmechanizowanych i zmotoryzowanych:

• Dowództwo i sztab: grupa dowódcy, taktyczny zespół kontroli obszaru powietrznego, TOC, sztab (pion operacyjny, pion wsparcia działań)
• Kompania dowodzenia: pluton dowodzenia, pluton ochrony i regulacji ruchu, pluton rozpoznawczy, drużyna strzelców wyborowych, drużyna zabezpieczenia
• Kompania zmech./zmot.: 2 x załoga wozu dowodzenia, 3 x pluton zmech./zmot., drużyna zabezpieczenia, grupa ewakuacyjna
• Kompania zmech./zmot.: 2 x załoga wozu dowodzenia, 3 x pluton zmech./zmot., drużyna zabezpieczenia, grupa ewakuacyjna
• Kompania zmech./zmot.: 2 x załoga wozu dowodzenia, 3 x pluton zmech./zmot., drużyna zabezpieczenia, grupa ewakuacyjna
• Kompania zmech./zmot.: 2 x załoga wozu dowodzenia, 3 x pluton zmech./zmot., drużyna zabezpieczenia, grupa ewakuacyjna
• Kompania wsparcia: drużyna dowodzenia, 2 x pluton ogniowy, pluton przeciwpancerny, drużyna zabezpieczenia
• Kompania logistyczna: załoga wozu dowodzenia, pluton zaopatrzenia, pluton remontowy, drużyna zabezpieczenia
• Zespół zabezpieczenia medycznego: 4 x grupa ewakuacji medycznej

Tak więc każdy batalion ma w swym składzie cztery kompanie zmechanizowane lub zmotoryzowane, a także kompanię wsparcia oraz kompanie dowodzenia i logistyczną. Każda kompania zmechanizowana lub zmotoryzowana ma w swojej strukturze po trzy plutony, do czego dochodzi grupa dowódcy kompanii, drużyna zabezpieczenia (grupa szefa kompanii) oraz grupa ewakuacyjna. Każdy pluton posiada trzy drużyny i drużynę wsparcia. Jedna drużyna to jeden pojazd (w plutonach zmechanizowanych – BWP-1, a w plutonach zmotoryzowanych – KTO Rosomak). Tak więc każdy pluton ma na stanie cztery pojazdy, a jako że w kompanii są trzy plutony, więc w sumie kompania winna mieć dwanaście pojazdów plus trzynasty pojazd – dla dowódcy kompanii.

Wojciech Kempa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!