Wiadomości

Prof. Włodzimierz Gut: “Podstawową zasadą jest trzymanie dystansu od innych osób”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Współpraca i podejmowanie rozsądnych decyzji są niezbędne do zwalczenia koronawirusa – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Gut, mikrobiolog. Jak podkreślił, podstawową zasadą jest trzymanie dystansu od innych osób.

Profesor mówił, że w miejscach publicznych, na przykład kościołach czy supermarketach, należy zwracać uwagę na pozostałych ludzi i nie doprowadzać do sytuacji, która zwiększa ryzyko zakażenia.

– Problemem powstał w ten sposób, że określone środowiska nie przejęły się w momencie startu (epidemii – przyp. red.) i nie wprowadziły podstawowej zasady, która jest tylko jedna, polegająca na trzymaniu dystansu – mówił. Profesor podkreślił, że zorganizowanie pracy tak, by utrzymać dystans, jest podstawą wszystkich rozwiązań.

Gość Polskiego Radia 24 mówił też, że maseczki ochronne są koniecznością tam, gdzie obecny jest wirus oddechowy. Zaznaczył, że po każdym użyciu należy traktować maseczkę jak rzecz skażoną.

Jak podkreślił, maseczek nie może zabraknąć w szpitalach i muszą one być najlepszej jakości. Natomiast na ulicach, kiedy odpowiednia odległość pomiędzy osobami jest zachowana, nie ma takiej potrzeby.

Gość Polskiego Radia 24 mówił też o otwieraniu granic. Jego zdaniem, bezpiecznemu otwarciu powinna towarzyszyć analiza sytuacji epidemicznej w sąsiednich krajach.

Dodał, że zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać też w przypadku zagranicznych gości, którzy przylecą samolotem. – Jeśli w danym kraju choruje w danym momencie jedna osoba na tysiąc, to lepiej utrzymać ograniczenia w przylotach z tamtego kraju, a najlepiej kierować na kwarantannę – mówił profesor Włodzimierz Gut.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!