Wiadomości

Prof. Norman Davies otrzyma tytuł doktora honoris causa UMK w Toruniu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Senat Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podjął decyzję o nadaniu wybitnemu brytyjskiemu historykowi prof. Normanowi Daviesowi tytułu honoris causa – poinformowała w czwartek w komunikacie uczelnia.

Termin wręczenia prof. Daviesowi doktoratu honoris causa ma zostać ustalony w najbliższym czasie.

Norman Davies urodził się w 1939 r. w Bolton w Anglii, jest absolwentem historii na Uniwersytecie Oksfordzkim, doktoryzował się na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest profesorem w School of Slavonic and Eastern European Studies University College of London.

Jako historyk zajmuje się XIX i XX w. Jest autorem wysoko ocenianych syntez i monografii, takich, jak „Europa. Rozprawa historyka z historią”, „Wyspy. Historia”, „Europa walczy, 1939–1945”.

Szczególne miejsce w jego pracy naukowej zajmuje historia Polski, którą spopularyzował w Europie Zachodniej i na świecie. To przede wszystkim książki „Boże Igrzysko” i „Serce Europy”. W ostatnich latach napisał m.in. książki o powstaniu warszawskim – „Powstanie`44” i o Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie – „Szlak Nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty”.

Prof. Davies ma podwójne obywatelstwo, oprócz brytyjskiego od 2014 r. również polskie. Uhonorowany został wieloma polskimi orderami i wyróżnieniami, m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej i Złotym Medalem “Zasłużony dla Kultury Polskiej. Gloria Artis”.

PAP – Nauka w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!