Wiadomości

Prof. Jan Żaryn o kłamstwach Jana Grabowskiego i Barbary Engelking

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Jeżeli ktoś w formie naukowej lub publicystycznej wprowadza kłamstwo w przestrzeń publiczną, skazuje się na automatyczne wykluczenie. Z tym środowiskiem nie ma o czym rozmawiać. To kolejny dowód w sprawie dotyczącej tego, czy jako naukowcy jesteśmy zainteresowani utrzymaniem standardów, czy też uważamy, że wszystko podlega relatywizacji. W takim przypadku zaprzestajemy dialogu i stajemy w dwóch niemających woli porozumienia obozach – powiedział w rozmowie z portalem wpolityce.pl prof. Jan Żaryn, senator RP.

– Bez wątpienia pojawią się kolejne tego typu publikacje. Jest to bowiem element hybrydowej, wielopłaszczyznowej wojny, dotyczącej nie tylko relacji polsko-żydowskich, ale w ogóle cywilizacji europejskiej, którą określamy jako chrześcijańskiej – dodał Profesor.

– To nie jest zwykły błąd w sztuce. Podobnie jak w przypadku pana Jana Tomasza Grossa. To także tradycja bolszewicka wynikająca przeświadczenia, że niezależnie od proweniencji moralnej pewnych instrumentów można ich używać, bo wykazują się skutecznością. Jest to zjawisko znane w przestrzeni XX wieku. Służy temu, by opanowywać świat interpretacją wybranych tematów. W tym przypadku relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej. Postawiono tezę, że Polacy są winni lub współwinni holocaustowi i ma być ta teza udowadniana niezależnie od stopnia jej sensowności – tłumaczył senator Żaryn.

– Mamy do czynienia ze stałym zjawiskiem opartym na dwóch filarach. Pierwszy polega na tym, że wolno używać zarówno prawdy jak i kłamstwa, ponieważ moralność nie jest nośnikiem decyzji o wprowadzaniu czegoś w przestrzeń publiczną, tylko skuteczność. A z drugiej strony, bardzo realne odwoływanie się do różnego rodzaju antypolonizmów, które istnieją w przestrzeni publicznej, np. w Izraelu czy w Stanach Zjednoczonych – dodał

Więcej:
https://wpolityce.pl/polityka/437649-tylko-u-nas-zaryn-o-manipulacji-u-engelking-i-grabowskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!